Dodany: 11.10.2016 21:17|Autor: Fiona54

Czas zmiany

Imre Kertesz w "Ja, inny. Kronika przemiany" zawarł rozważania o swoim życiu. Rozważania te prowadzi w momencie szczególnym. Na początku lat dziewięćdziesiątych 20. wieku, w okresie rozpadu dotychczasowego systemu polityczno - społecznego i gospodarczego co dla niego, węgierskiego Żyda ma niezwykłe znaczenie.

Kertesz zadaje pytania podstawowe o poczucie wolności, o poczucie przynależności narodowej, o doświadczenie przemijania życia i jego kresu. Autor przeżywa rozterki egzystencjalne i kryzys tożsamości. W otwierającej się na mieszkańców tzw. demoludów Europy trudno mu określić swoją przynależność, szczególnie po wojennych doświadczeniach Holokaustu. Pyta więc Imre Kertesz, "...czy zdajemy sobie sprawę z absurdu naszego losu, naszego życia, jego haniebnej przypadkowości. Z haniebnej przypadkowości każdej chwili, do których to chwil tak grzesznie, tak haniebnie jesteśmy przywiązani, bo przecież zbiór tych absurdalnych chwil jest naszym życiem? Już od dawna nie szukam ani domu, ani tożsamości. Jestem inny niż oni, jestem inny niż inny, jestem inny niż ja."

Wiele trafnych obserwacji z podróży po Europie początku lat dziewięćdziesiątych zawarł Kertesz w tej opowieści. Inspirująca lektura autora słów: "Mam wpływ na innych, a sam nawet nie wiem, kim jestem."

Ja, inny: Kronika przemiany (Kertész Imre)