Dodany: 28.01.2017 14:44|Autor:

Książka: Święty Dominik
Spież Jan Andrzej
Notę wprowadził(a): hetman11

nota wydawcy


W trudnym okresie ważnych przemian w Europie odżywa w Kościele pragnienie odnalezienia pierwotnej ewangelicznej prostoty i ubóstwa. Pojawiają się zakony nowego typu, zwane żebraczymi: Bracia Mniejsi – franciszkanie i założony przez św. Dominika (ur. ok. 1170, zm. 1221) Zakon Braci Kaznodziejów – dominikanie. Franciszek, którego życie było związane z Asyżem w Toskanii, gdzie się urodził i zmarł, nie pragnął niczego, jak tylko być naśladowcą Jezusa w jego ubóstwie i uniżeniu. Dominik swoją drogę naśladowania Chrystusa widział w głoszeniu Ewangelii na wzór apostołów.


„Dominik odkrył swe powołanie nie tylko dla siebie. Potrafił je ukazać, czasem w sposób niezwykle odważny i ufny wobec Boga, rzeszy swoich naśladowców, którzy później w niejednym go wyprzedzili, jedni w mądrości i wiedzy, jak Tomasz z Akwinu, inni w zapale misjonarskim, jak św. Jacek (…). Można powiedzieć, że w tym ujawnił się jeszcze jeden jego dar: był dobrym ojcem, który z radością pozwala i pomaga rozwijać się swoim dzieciom”.

Fragment książki


Jan Andrzej Spież OP – ukończył historię na UAM w Poznaniu (1964) i po dwóch latach pracy, najpierw w wydawnictwie, a następnie w Bibliotece Kórnickiej PAN, we wrześniu 1966 roku wstąpił do nowicjatu zakonu dominikanów. Po przyjęciu święceń kapłańskich (29 czerwca 1973) był przez siedem lat duszpasterzem akademickim w Poznaniu. W roku 1980 został skierowany do klasztoru na Służewie w Warszawie do pracy w Instytucie Tomistycznym. W latach 1983-1989 pełnił w tym klasztorze obowiązki przeora i proboszcza parafii. Po trzech następnych latach spędzonych we Wrocławiu (duszpasterz akademicki i pomoc w parafii) i niepełnym roku w Gdańsku, w latach 1994-1998 i 2002-2005 został archiwistą Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie. Mimo tych obowiązków nie rezygnował ze swoich zainteresowań historycznych, ale rozszerzył je o badania nad historią zakonu. Nie licząc popularnych artykułów na ten temat, recenzji i haseł słownikowych, opublikował wiele rozpraw na temat początków polskiej prowincji zakonu.

[W drodze, 2016]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 96
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: