Dodany: 04.02.2017 18:48|Autor: Pingwinek

Baśnie H. Ch. Andersena (głównie w przekładach starszych, tzn. nie prosto z duńskiego)

(Czytatka zdradza co nieco.)

Czy lubię Andersena? Sama nie wiem. Wiele stworzonych przez niego baśni (bajek, wykładzików historycznych, opowiadań, ...) mnie nuży, poza tym to teksty smutne i przygnębiające. Niewątpliwie jednak dość różnorodne (bo i takie, przy których się zaśmiałam). No i - to część kultury europejskiej. Cieszę się, że Andersena znam. Choćby dla pewnej liczby perełek (moje 5+ i 5! będzie wykaz!).

Aha, dodałam w nagłówku informację dot. przekładów - ma ogromne znaczenie. Przy okazji wołanie o pomoc - od pewnego czasu bezowocnie poszukuję trzytomowego wydania "Baśni i opowieści" H. Ch. Andersena w przekładzie B. Sochańskiej (Media Rodzina, 2006). Książki wydają się nie do zdobycia - nie ma ich ani w księgarniach, ani na allegro, ani w bibliotekach w moim regionie. Bardzo chętnie bym je pożyczyła (zwrócę prędko!) albo kupiła (cena nie gra wielkiej roli!).

A teraz do rzeczy - czyli o przekładach nie z duńskiego. Najwięcej baśni Andersena przeczytałam w tłumaczeniu Stefanii Beylin. To tytułami z jej przekładów operuję poniżej i to ich fragmenty nieraz cytuję (jeśli nie podaję inaczej). Ale w nawiasach prezentuję również tytuły alternatywne (nadal je kompletuję - chętnie skorzystam z pomocy), o ile natknęłam się na takie (i zaznaczam, jeżeli tę inną wersję też przeczytałam - zwykle tylko wtedy potrafię podać nazwisko tłumacza). Kolejność pozycji wg trzytomowego wydania "Baśni" (PIW, 1977). Jednak! przeczytałam też siedem pozycji w przekładzie z duńskiego - Karoliny Tudruj.

"Krzesiwo" na 3+.

"Mały Klaus i duży Klaus" ("Wielki Borek i mały Borek"; "Duży Wojtek i mały Wojtek"; "Tomasz i Tomaszek: Baśń fantastyczna" Janiny Colonna-Walewskiej) na 5.

"Księżniczka na ziarnku grochu" (czytałam także w przekładzie Ilony Meriluoto; "O księżniczce na ziarnku grochu"; "Księżniczka i ziarnko grochu"; "Księżniczka na grochu"; "Królewna na ziarnku grochu") na 2+.

"Kwiaty małej Idy" (czytałam także "Kwiaty Idalki" Cecylii Niewiadomskiej) na 3.

"Calineczka" ("Calinka"; "Calóweczka"; "Paluszka"; "Odrobinka"; "Malutka"; "Dziecię Elfów" Cecylii Niewiadomskiej) na 2+.

"Niegrzeczny chłopiec" na 4.

"Towarzysz podróży" (czytałam także w przekładzie Cecylii Niewiadomskiej) na 4.

"Mała syrena" ("Rusałeczka"; "Syrena"; "Mała syrena" Janiny Colonna-Walewskiej) na 5. (Refleksje po ostatniej lekturze: to chyba opowieść dla dorosłych. Albo dorastających. Otwierająca oczy na smutek i piękno - ? - życia. Któż poświadczy intencje Andersena?) Cytaty:

"Oddałabym te setki lat, które mam jeszcze do przeżycia, aby być przez jeden jedyny dzień człowiekiem i potem dostać się do niebiańskich krain."

"Oto płynie sobie tam w górze ten, którego kocham więcej niż ojca i matkę, ten, do którego należą moje myśli, ten, komu bym chciała powierzyć szczęście mojego życia. Odważę się na wszystko, by zdobyć jego nieśmiertelną duszę. Podczas gdy moje siostry tańczą na zamku, pójdę do czarownicy morza, do tej, której się tak zawsze bałam, tylko ona może mi poradzić i pomóc!"

"Syrena zatrzymała się przerażona; serce biło jej ze strachu, o mało co nie zawróciła, ale pomyślała o księciu i o zdobyciu ludzkiej duszy i to jej dodało odwagi."

"Wiedziała, że spędza ostatni wieczór z tym, dla którego porzuciła rodzinę i ojczyznę, oddała piękny głos i znosiła codziennie niezliczone męki, podczas gdy on nawet tego nie przeczuwał. Była to ostatnia noc, kiedy oddychała tym samym co on powietrzem; widziała gwiaździste niebo i głębokie morze; teraz ogarnąć ją miała wieczna noc, bez myśli i bez snów (...)."

"Nowe szaty cesarza" (czytałam także w przekładzie Ilony Meriluoto; "Nowa szata cesarza"; "Nowe szaty króla"; "Nowe szaty królewskie"; "Nowe szaty księcia: Baśń fantastyczna" Janiny Colonna-Walewskiej; "Nowe suknie księcia"; "Nowa suknia cesarza"; "Suknie cesarskie") na 5.

"Kalosze szczęścia" na 2. Cytat:

"Młodość nie powinna znać cierpienia (...)."

"Stokrotka" (czytałam także "Polny kwiatek" Cecylii Niewiadomskiej) na 3. Czytałam też "Kwiat rumianku" Karoliny Tudruj.

"Dzielny ołowiany żołnierz" ("Ołowiany żołnierz"; "Ołowiany żołnierzyk"; "Dzielny ołowiany żołnierzyk"; "Dzielny żołnierz cynowy" Franciszka Mirandoli - czytałam; "Cynowy żołnierz"; "O wytrwałym cynowym żołnierzu") na 2. Czytałam też "Dzielnego cynowego żołnierzyka Karoliny Tudruj.

"Dzikie łabędzie" na 3. Ale - uwaga! - o wiele bardziej mi się spodobały "Dzikie łabędzie" w tłumaczeniu Sochańskiej i z ilustracjami Joanny Concejo (Tako 2017). "Dni mijały, jeden podobny do drugiego". 5!

"Rajski ogród" ("Ogród rajski") na 4. Cytaty:

"To niełatwa odpowiedź, kiedy ktoś głupio pyta!"

"(...) nie należy mówić wszystkiego, co się wie!"

"Kto śpi, ten nie grzeszy!"

"Wszystko trzeba poznać!"

"Muszę! (...) to nie żaden grzech, to nie może być grzechem! Dlaczegóż by nie podążać za pięknem i radością!"

"Latający kufer" ("Latający kufer: Baśń fantastyczna" Janiny Colonna-Walewskiej) na 2.

"Bociany" na 2+.

"Świnia z brązu" ("Świnia spiżowa") na 3.

"Związek przyjaźni" na 3.

"Róża z grobu Homera" na 3.

"Ole Zmruż-oczko" na 3.

"Elf różany" na 4+.

"Świniopas" ("Książę pastuszkiem"; "Pastuszek"; "Pastuch") na 5. Cytat:

"Ach, kochany Augustynie,
Wszystko minie, minie, minie!"

"Gryka" na 4+.

"Anioł" (czytałam także w przekładzie Cecylii Niewiadomskiej) na 2.

"Słowik" na 4.

"Narzeczeni" ("Daremne konkury"; "Bąk i piłka" Cecylii Niewiadomskiej - czytałam) na 2. Cytat:

"(...) właśnie dlatego że jej nie mógł posiąść, miłość jego stawała się coraz gorętsza (...)." (Z Beylin.) / "Kochał właśnie dlatego, że jej dostać nie mógł." (Z Niewiadomskiej.) / "Jego miłość rosła właśnie dlatego, że nie mógł jej mieć." (No, ale z czyjego to przekładu, to dziś nie jestem w stanie powiedzieć.)

"Brzydkie kaczątko" (czytałam też w przekładzie Ilony Meriluoto; "Szkaradny kaczorek") na 3+ (hm, ale Meriluoto to ma ode mnie 5 - dopisek z 24.01.2019 - a może po prostu wreszcie tę piękną baśń rozumiem, akceptuję...). (Refleksje po ostatniej lekturze: nic nie zwróci straconego dzieciństwa, o właśnie...) Cytaty:

"Jakże pięknie było na wsi! Lato było w pełni! Żółciło się żyto, zielenił owies, siano na zielonej łące ułożono w stogi, bocian chodził na długich, czerwonych nogach (...). Wokoło łąk i pól ciągnęły się wielkie lasy, a w lasach leżały głębokie jeziora – tak, na wsi było naprawdę prześlicznie." (Z Beylin.) / "Tak pięknie i spokojnie było na wsi. Przecudne lato, pola porośnięte żółtym jak słońce jęczmieniem, jaśniejącym łagodną zielenią owsem. Stogi siana równiutko poustawiane na soczystozielonych łąkach. Bociany chodziły dostojnie i niespiesznie na długich, czerwonych nogach (...). Wokół pól i łąk rozpościerały się szumiące lasy, a wśród nich piękne, głębokie jeziora. Naprawdę cudownie i rozkosznie było na wsi." (Z Meriluoto.)

"Minęło gorące lato i nadeszła piękna jesień. Drzewa w lasach świeciły ciepłą żółcią liści, które wkrótce jednak ciemniały, robiły się brązowe, by w końcu cicho opaść na ziemię. Wiatr porywał je i unosił wysoko w powietrzu. Robiło się coraz zimniej, ciemne chmury ciężko zwisały nad ziemią, zwiastując śnieg i grad. Kruki na polach krakały z zimna. Na samą myśl o takiej pogodzie przechodziły dreszcze. Biedne kaczątko, było mu teraz tak ciężko, smutno, zimno i samotnie." (Z Meriluoto.)

"Ach, nie mogło zapomnieć o pięknych ptakach, o szczęśliwych ptakach i kiedy zniknęły mu one z oczu, zanurzyło się w wodzie, aż na dno, a gdy wypłynęło, było jak nieprzytomne. Nie wiedziało wcale, jak się te ptaki nazywają ani dokąd lecą, a jednak kochało je, jak nikogo nigdy nie kochało (...)." (Z Beylin.) / "Ach, nie mogło zapomnieć tych przecudnych ptaków, które wyglądały na bardzo szczęśliwe. Kiedy piękne ptaki zniknęły mu z oczu, zanurkowało do samego dna, a kiedy znów wypłynęło na powierzchnię, poczuło się bardzo zagubione. Nie wiedziało, jak nazywały się te wspaniałe ptaki ani dokąd poleciały. Czuło tylko, że bardzo je polubiło, jak jeszcze nigdy dotąd nikogo." (Z Meriluoto.)

"Choinka" ("Świerk"; "Sosna") na 4.

"Królowa Śniegu (Baśń w siedmiu opowiadaniach)" (czytałam także w przekładzie Franciszka Mirandoli, tak przynajmniej wynika ze "Złotej gałązki i innych baśni europejskich", chociaż cytaty wyglądają podejrzanie identycznie jak u Beylin; czytałam też "Królową Śniegu: Baśń w siedmiu częściach" w przekładzie Ilony Meriluoto; "Królowa śniegu: Baśń fantastyczna" Janiny Colonna-Walewskiej) na 5. Cytaty:

"Cóż to były za cudne, letnie dni, jakże przyjemnie było siedzieć pomiędzy świeżymi krzewami róż, które, zdawało się, nigdy nie przestaną kwitnąć!" (Z Beylin. I Mirandoli?) / "Były to błogosławione letnie dni i błogosławieństwem było przebywanie pod pięknymi krzewami róż, które zdawały się rozkwitać bez końca." (Z Meriluoto.)

"(...) o, cóż to były za długie, ciemne zimowe dni." (Z Beylin. I Mirandoli?) / "Ach, cóż to były za długie, ciemne i ponure zimowe dni." (Z Meriluoto.)

"Niczego nie dowiem się od kwiatów, one i tak nie powiedzą mi, gdzie mam go szukać. Każdy z nich snuje tylko własną historię." (Z Meriluoto.)

"Lato dawno minęło i była już późna jesień, ale Gerda tego nie zauważyła, gdy przebywała w dużym, pięknym ogrodzie, pełnym słońca i cudownych kwiatów." (Z Meriluoto.)

"Narzeczona była naturalnie także wroną, gdyż swój ciągnie do swego, czyli wrona do wrony!" (Z Beylin. I Mirandoli?) / "Ukochana wrony była oczywiście także wroną, bowiem, jak wiadomo, swój do swego ciągnie, czyli w tym przypadku wrona do wrony." (Z Meriluoto.)

"Bzowa babuleńka" na 3+. Cytat:

"(...) pięknie bywa w zimie!" (Och, i wiosną, i latem, i jesienią... BYWA.)

"Igła do cerowania" na 3. Czytałam też "Igłę do cerowania" Karoliny Tudruj.

"Dzwon" na 4.

Przekład Jarosława Iwaszkiewicza - "Babunia" na 5+. (Wzruszająca!) Cytat:

"Oczy nie umierają nigdy!"

"Wzgórze elfów" (czytałam także "U króla Olch" Cecylii Niewiadomskiej) na 2.

"Czerwone trzewiczki" na 3.

"Skoczki" na 4.

"Pasterka i kominiarczyk" ("Kominiarczyk i pasterka") na 2.

"Holger Danske" na 2.

Przekład Jarosława Iwaszkiewicza - "Dziewczynka z zapałkami" (czytałam także w przekładzie Cecylii Niewiadomskiej i w przekładzie Ilony Meriluoto) na 5.

"Obrazek z cytadeli" na 4.

"Z okna przytułku" na 4+. Cytat:

"Baw się, dziewczynko! Wkrótce miną lata błogosławione (...)."

"Stara latarnia" na 4.

"Sąsiedzi" na 3.

"Mały Tuk" na 3+.

"Cień" (czytałam także w przekładzie Cecylii Niewiadomskiej) na 4. Cytaty:

"Poezja! (...) Tak tak, ona mieszka często niby pustelnica w wielkich miastach. Poezja!" (Z Beylin.) / "Poezja! (...) Tak, ona często bywa samotnicą w wielkich i ludnych miastach. Poezja!..." (Z Niewiadomskiej.)

"(...) ludzie nieraz tak łatwo się łudzą." (Z Niewiadomskiej.)

"Stary dom" na 3+.

"Kropla wody" na 1+.

"Szczęśliwa rodzina" na 2.

Przekład Jarosława Iwaszkiewicza - "Opowiadanie o matce" (czytałam także "Opowieść o matce" Franciszka Mirandoli i "Matkę" Cecylii Niewiadomskiej) na 2. Cytaty:

"To śmierć była u ciebie w izbie (...); ona jest szybsza od wiatru i nigdy nie przynosi z powrotem tego, co raz zabrała." (Z Beylin i chyba z Mirandoli.) / "Śmierć była w twoim domu (...); biegnie ona prędzej od wiatru i burzy, a co raz weźmie, tego nie zwraca już nigdy." (Z Niewiadomskiej.)

"Nie słuchaj mnie, jeżeli modlę się przeciw Twojej woli! Ona jest najdoskonalsza. Nie słuchaj mnie! Nie słuchaj mnie!" (Z Beylin.) / "Nie słuchaj mię, o Boże! Ja nie wiem, co dobre, ja nie wiem, czego pragnę! Niech się stanie wola Twoja! Niech się stanie na wieki wola Twoja!" (Z Niewiadomskiej.) (Bardzo szkodliwy cytat.)

"Kołnierzyk" na 2.

"Len" (czytałam także w przekładzie Cecylii Niewiadomskiej) na 3. Czytałam też "Len" Karoliny Tudruj. Cytaty:

"Stuk-puk, stuk-puk,
Błysnęło!
Stuk-puk, stuk-puk,
Zniknęło...
I nie ma nic -
I nie ma nic!

Tak ze wszystkim na świecie, mój kochany." (Z Niewiadomskiej.)

"(...) znać samego siebie, czyż to nie prawdziwy postęp?" (Z Beylin.) / "(...) znać samego siebie – to pierwszy krok do mądrości." (Z Niewiadomskiej.)

"Ptak Feniks" na 3.

"Opowiadanie" na 4.

"Niema księga" na 3.

"To wielka różnica" na 2+.

"Stary nagrobek" na 5+. Cytaty:

"Czas mija i wszystko zmienia!"

"Zapomnienie! (...) Wszystko tonie w zapomnieniu!"

"Dobro i piękno nigdy nie tonie w zapomnieniu, ale żyje w poezji i w pieśni."

"Najpiękniejsza róża świata" na 3.

"Dzieje roku" (czytałam także "Historię roku" Cecylii Niewiadomskiej) na 5. Cytat:

"Ludzie mylą się bardzo często." (Z Niewiadomskiej.)

"Dzień sądu ostatecznego" na 3.

"Pewna wiadomość" ("Rzecz całkiem pewna"; "Jest to całkiem pewne!") na 5.

Przekład Jarosława Iwaszkiewicza - "Łabędzie gniazdo" na 2.

"Dobry humor" na 3.

"Serdeczne zmartwienie" na 2+.

"Wszystko na swoim miejscu" na 4.

"Krasnoludek u kupca" (czytałam także "Krasnoludka" Cecylii Niewiadomskiej) na 4.

Przekład Jarosława Iwaszkiewicza - "Za tysiąc lat" na 4.

"Pod wierzbą" na 5. Cytaty:

"(...) tam, gdzie człowiek czuje się u siebie w domu, znajduje zawsze coś, za czym później tęskni, nawet będąc w najpiękniejszym miejscu świata."

"Mężczyzna miał z lewej strony gorzki migdał, to było jego serce, dziewczyna zaś była cała z piernika. Leżeli na ladzie na pokaz, leżeli tak długo, aż się pokochali; ale żadne nie powiedziało o tym drugiemu, a należy to czynić, o ile coś ma z tego wyniknąć."

"(...) niema miłość (...) nigdy do niczego nie prowadzi."

"Świat szedł swoją drogą, a Knud swoją."

"Pięć ziarnek grochu" ("Pięć groszków w jednym strąku"; "Z jednego gniazda" Cecylii Niewiadomskiej - czytałam) na 2+.

"Listek z nieba" na 2.

"Niegodna kobieta" na 4+.

"Ostatnia perła" na 3.

"Dwie baby" na 3.

"Na końcu morza" na 3.

"Skarbonka" na 3.

"Ib i Krystynka" na 4.

"Głupi Jasio" na 4.

"Cierniowa droga sławy" na 3.

"Żydowska dziewczynka" na 3+.

"Szyjka od butelki" na 4+. Cytat:

"Kiedy jest się młodym, jest się lirykiem."

"Kamień mądrości" na 2+.

"Zupa z kołka od kiełbasy" na 2.

"Szlafmyca starego kawalera" na 3+.

"Coś" (czytałam także w przekładzie Cecylii Niewiadomskiej) na 4.

"Ostatni sen starego dębu: Baśń wigilijna" na 3.

"Córka Króla Błot" na 3+. Cytaty:

"(...) wiatr przychylny dla jednych wrogi jest dla innych."

"Nawet miłego ma się dość,
Gdy nazbyt długo bawi gość."

"Szybkobiegacze" na 3.

"Głębia dzwonu" na 2.

"Zły książę: Podanie" na 2.

"Wiatr opowiada o Waldemarze Daae i jego córkach" na 3.

"Dziewczyna, która podeptała chleb" na 3+.

"Strażnik Ole" na 2. Cytat:

"Kiedy w noc noworoczną zegar wybije dwunastą, ludzie podnoszą się od stołu z pełnymi kielichami i piją za pomyślność Nowego Roku. Rozpoczynają rok z kieliszkiem w dłoni - to dobry początek dla pijaka. Rozpocząć rok pójściem do łóżka to dobry początek dla leniucha; sen odegra w ciągu roku dużą rolę; kieliszki również."

"Anna Lizbet" na 5. Cytaty:

"(...) to, czego nie słyszymy, nie wzrusza nas (...)."

"(...) we śnie nie czuje się ani głodu, ani pragnienia - sen to taki dobry wynalazek."

"Dziecięca paplanina" na 3+. (Może wyrządzić straszną krzywdę...)

"Sznur pereł" na 5.

"Pióro i kałamarz" na 4+.

"Umarłe dziecko" na 4.

"Kogut podwórzowy i kogucik na dachu" na 3.

"Cudowna" na 4.

"Opowiadanie z diun" na 4.

"Dyrektor teatru marionetek" na 2.

"Dwaj bracia" na 3.

"Stary dzwon (Napisane dla «Albumu Schillera»)" na 3.

"Dwunastu podróżnych" na 4. Czytałam też "Dwunastu pasażerów dyliżansu" Karoliny Tudruj.

"Żuk" na 3.

"Świat nie jest jednak taki wstrętny - (...) trzeba tylko umieć brać go takim, jakim jest."

"Stary ma zawsze słuszność" ("Co mąż zrobi, to zawsze dobrze"; "Mąż ma zawsze rację"; "Ojciec ma zawsze rację"; "Ojciec wie najlepiej" Bogusławy Sochańskiej; "Co ojciec czyni, jest zawsze słuszne" Franciszka Mirandoli - czytałam) na 5.

"Bałwan ze śniegu" ("Śniegowy bałwan"; "Śniegowy człowiek") na 4.

"Na podwórku" na 3+.

"Muza nowego stulecia" na 2.

"Dziewica Lodów" na 4. Cytaty:

"(...) starość nigdy nie nadchodzi, nie trzeba umierać - żyć, rządzić, używać!"

"Odwaga sprzyja szczęściu (...)."

Przekład Jarosława Iwaszkiewicza - "Motyl" na 4. Cytat:

"Jak wszyscy młodzi chłopcy motyl oglądał się za starszymi dziewczętami." (Mit :()

"Ślimak i kwiat róży" na 4.

"Błędne ognie są w mieście" na 2.

"Wiatrak" na 3.

"Srebrny szyling" ("Srebrny grosz") na 4. Czytałam też "Srebrny szyling" Karoliny Tudruj. Cytat:

"Czyżbyśmy wszyscy byli warci tyle, ile cenią nas inni?" (Z Tudruj.)

"Biskup na Börglum i jego krewniacy" na 2.

"W dziecinnym pokoju" na 2.

"Złoty skarb" na 4.

"Wicher przemienia szyldy" na 2.

"Imbryk" ("Dzbanek do herbaty") na 2+. Cytat:

"(...) niechętnie mówi się o swych brakach, inni to przecież robią za nas."

"Ptak ludowej pieśni" (czytałam także "Śpiewaka spod strzechy" Cecylii Niewiadomskiej) na 4. Cytat:

"Zima. (...)
I noce piękne pod niebem, usłanym gwiazd miliardami, przy blaskach północnej zorzy."

"Zielone istotki" na 1.

"Krasnoludek i pani" na 2. Cytat:

"Kobiecie nie jest potrzebny talent, powinna mieć ciało, przyzwoite ciało (...)." (Masakra... Już wtedy...)

"Peiter, Peter i Peer" na 2.

"Co przechowane, nie zapomniane" na 4.

"Syn dozorcy" na 4. Cytat:

"Czas mija, gdy się coś robi, mija również, gdy się nic nie robi. Czas jest zawsze równie długi, ale nie zawsze równie pożyteczny."

"Dzień przeprowadzki" na 4.

"Pierwiosnek" na 4.

"Ciotka" na 5.

"Ropucha" (czytałam także w przekładzie Cecylii Niewiadomskiej) na 4+. Cytaty:

"Cóż tam jest dalej? Skoro przyszłam tak daleko, muszę zobaczyć, co jest dalej." (Z Beylin.) / "- Co też tam dalej być może? - myślała. - Kiedy aż tutaj doszłam, muszę spróbować jeszcze zajść i trochę dalej. Czemuż bym nie miała poznać całego świata?" (Z Niewiadomskiej.)

"Osiem dni szczęśliwych przebyła ropucha w rozkosznym rowie, gdzie nie brakowało żywności ani wygód. Dziewiątego dnia jednak powiedziała sobie: - Pójdźmy dalej." (Z Niewiadomskiej.)

"Ileż to jest różnych stworzeń na świecie, o których nic nie wiedziałam. I jaki świat jest wielki i piękny. Ale trzeba się po nim rozejrzeć, a nie siedzieć na jednym miejscu." (Z Beylin.)

"Ha, cóż robić! I z tym przecież dam sobie jakoś radę. Nie od parady mam głowę na karku." (Z Niewiadomskiej.)

"Czyż jest coś milszego nad własny dom?" (Z Beylin.) / "Dobrze mówi przysłowie, że najlepiej w domu. Każdemu najprzyjemniej u siebie." (Z Niewiadomskiej.)

"Na podwórzu przed chatą stało dwóch studentów. Jeden z nich był poetą, drugi przyrodnikiem, jeden pięknymi słowy opisywał wszystko, co wzrusza, cieszy, boli lub zachwyca – drugi we wszystkim szukał początku i prawdy. Obaj byli dobrzy i poczciwi chłopcy, chociaż na każdą rzecz zapatrywali się odmiennie." (Z Niewiadomskiej.)

"Tyle rzeczy na świecie jest jeszcze do poznania!" (Z Niewiadomskiej.)

"Album ojca chrzestnego" na 3.

"Vaenö i Glaenö" na 4.

"Kto był najszczęśliwszy" na 3.

"Rodzina Grety z kurnika" na 2.

"Co się zdarzyło ostowi" na 4.

"Co kto może wymyślić" na 2+.

"Szczęście można znaleźć nawet w patyku" na 4. Cytat:

"Wszyscy znamy szczęście. Bywają tacy, którzy widują je rok po roku, inni tylko w niektórych latach, w ciągu jednego jedynego dnia, są także ludzie, którzy je oglądają tylko jeden jedyny raz w życiu, ale każdy z nas choć raz je widział."

"Kometa" na 3.

"Dni tygodnia" na 4.

"Opowieści słonecznego blasku" na 2.

"Pradziadek" na 3.

"Świece" na 4.

"Historia najmniej prawdopodobna" na 4.

"Co powiedziała cała rodzina" na 1+.

"Wielki wąż morski" na 3+.

"Ogrodnik i jego chlebodawcy" na 3+.

"Pchła i profesor" na 1. Czytałam też "Profesora i jego pchłę" Karoliny Tudruj.

"Co powiedziała stara Joanna" na 4+. Cytat:

"(...) po smutnych i szarych dniach nadchodzi zawsze dzień pełen słońca."

"Klucz od bramy" na 2.

"Kaleka" na 3. Cytat:

"Bóg zawsze pomaga dobrej sprawie."

"Ciotka Fluksja" na 3.

"Stary Bóg żyje jeszcze" na 2.

"Talizman" na 3.

"O tobie mówi bajka" na 3.

"Kum-kum" na 2.

"Figury z kart" na 2.

Wygląda na to, że przeczytałam także baśń spoza tego trzytomowego zbioru (?). Gdybym się myliła - proszę mnie poprawić (mnogość tytułów wprowadza pewien zamęt):

"Złota tabakierka: Baśń fantastyczna" (Colonna-Walewska) na 2.

Za mną też opowieść "Piotr Szczęściarz" (Beylin) - ale jak to się stało, że trafiła na moją listę, nie powiem. 4. Cytaty:

"(...) ważne jest, co się śni pierwszej nocy w obcym domu."

"Okrucieństwem było ze strony rodziców i nauczyciela zmuszać człowieka, aby swą najlepszą młodość marnował nad gramatyką, nazwiskami i datami, które nikogo nie obchodzą, zamiast pozwolić korzystać mu z wolności, oddychać pełną piersią, wędrować ze strzelbą na ramieniu."

"W monotonnym życiu jeden dzień podobny do drugiego, szybko upływa miesiąc po miesiącu."

"Okruchy są także chlebem (...)."

Linki prezentuję, od wspomnianych trzech tomów "Baśni" począwszy (tłumaczenie z niemieckiego Beylin i Iwaszkiewicza) a na innych zbiorach skończywszy (przyznaję się do niedoskonałości ocen - np. "Świat baśni" z 1990 r., do którego spisu treści nie umiem dotrzeć, ma ode mnie 3 nie jako średnią z ponad trzydziestu baśni ale z czterech wymienionych chyba na okładce; "Baśnie o miłości", wyd. Muza, oceniłam na 3+ jako średnią z wszystkich baśni w czytatce - znów nie posiadam spisu treści; z kolei "Baśnie i powiastki" z 1902 roku utożsamiłam z "Baśniami i powiastkami" z 1898 - problem z zawartością). Odnośnik do "Baśni" traktuję jako odnośnik do zbioru Naszej Księgarni z 1985 r. Uprzedzam, że "Baśniom" z Elipsy postawiłam 2+ - a nie 3 - za fatalne ilustracje. "Bajarz europejski" w osobnej czytatce - tutaj napiszę tylko, że "Księżniczka na ziarnku grochu" i "Królowa śniegu" przetłumaczone przez Tamarę Michałowską mają u mnie 4. W osobnej czytatce też "Baśnie z czterech stron świata: 30 najpiękniejszych opowieści" i "Baśnie z czterech stron świata" z adaptacjami. Odrębna sprawa to "Andersen" w serii "Najpiękniejsze baśnie, najwięksi bajkopisarze" wyd. BGW - skrót i adaptacja: Rossana Guarnieri, ilustracje: Cesare Colombi, przekład z języka włoskiego: Katarzyna Siewierska-Woźniak. Część tytułów identyczna, część inna (nie uwzględniłam w wykazie): "Dzielny cynowy żołnierzyk", "Głupi Jaś", "Zgodna żona". Średnia 3,8125, ale dzięki ilustracjom... 4+.

("Dla dorosłych i dla dzieci Baśnie wybrał Program Trzeci" łączy baśnie Andersena i Grimmów. Powinnam ocenić na 3+, oceniłam na 5, fajne ilustrowane wydanie, a niech!)

Baśnie: Tom 1 (Andersen Hans Christian)
Baśnie: Tom 2 (Andersen Hans Christian)
Baśnie: Tom 3 (Andersen Hans Christian)
Bałwan ze śniegu (Andersen Hans Christian)
Świniopas (Andersen Hans Christian)
Mąż ma zawsze rację (Andersen Hans Christian)
Towarzysz podróży (Andersen Hans Christian)
Nowe szaty cesarza (Andersen Hans Christian)
Matka; Anioł; Sosna (Andersen Hans Christian)
Ołowiany żołnierzyk (Andersen Hans Christian)
Ropucha; Krasnoludek (Andersen Hans Christian)
Krzesiwo (Andersen Hans Christian)
Pasterka i kominiarczyk: Baśń fantastyczna (Andersen Hans Christian)
Pasterka i kominiarczyk (Andersen Hans Christian)
Księżniczka na ziarnku grochu (Andersen Hans Christian)
Królowa Śniegu (Andersen Hans Christian)
Kwiaty małej Idy (Andersen Hans Christian)
Dzieje Roku (Andersen Hans Christian)
Historja roku; Dziewczynka z zapałkami (Andersen Hans Christian)
Dziewczynka z zapałkami (Andersen Hans Christian)
Mała syrenka (Andersen Hans Christian)
Latający kufer: Baśń fantastyczna (Andersen Hans Christian)
Duży Wojtek i mały Wojtek (Andersen Hans Christian)
Coś; Len (Andersen Hans Christian)
Dziecię elfów; Coś; Len (Andersen Hans Christian)
Dziecię elfów; Polny kwiatek (Andersen Hans Christian)
Cień; Śpiewak z pod strzechy (Andersen Hans Christian)
Dzikie łabędzie [TAKO] (Andersen Hans Christian, Concejo Joanna)
Dzikie łabędzie (Andersen Hans Christian)
Słowik (Andersen Hans Christian)
Słowik i inne baśnie (Andersen Hans Christian)
Calineczka (Andersen Hans Christian)
Calineczka i inne baśnie (Andersen Hans Christian)
Calineczka i inne baśnie [Książka i Wiedza] (Andersen Hans Christian)
Calineczka i inne opowieści (Andersen Hans Christian)
Brzydkie kaczątko (Andersen Hans Christian)
Brzydkie kaczątko i inne baśnie (Andersen Hans Christian)
Złota tabakierka: Baśń fantastyczna (Andersen Hans Christian)
Piotr Szczęściarz (Andersen Hans Christian)
Srebrny szyling i inne zapomniane baśnie pana Andersena (Andersen Hans Christian)
Baśnie dla najmłodszych (Andersen Hans Christian)
Baśnie dla maluchów (Andersen Hans Christian)
Baśnie na dobranoc (Andersen Hans Christian)
Baśnie o miłości (Andersen Hans Christian)
Baśnie i powiastki (Andersen Hans Christian)
Baśnie i powiastki [1902] (Andersen Hans Christian)
Bajki i powiastki (Andersen Hans Christian)
Bajki i opowiadania (Andersen Hans Christian)
Bajki (Andersen Hans Christian)
Baśnie [Świat Książki] (Andersen Hans Christian)
Baśnie (Andersen Hans Christian)
Świat baśni (Andersen Hans Christian)
Baśnie nad baśniami (Andersen Hans Christian)
Baśnie nad baśniami [Elipsa] (antologia; Andersen Hans Christian, Grimm Jacob, Grimm Wilhelm i inni)
Złota gałązka i inne baśnie (antologia; Leszczyński Edward (1880-1921), Sarwa Andrzej Juliusz, Andersen Hans Christian i inni)
Baśnie domowe: Najpiękniejsze baśnie Hansa Christiana Andersena i braci Grimm (antologia; Andersen Hans Christian, Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Bajki o krasnoludkach (antologia; Konopnicka Maria, Janczarski Czesław, Grimm Jacob i inni)
Bajarz europejski: 15 bajek, mitów i baśni dla dzieci (antologia; Perrault Charles, Andersen Hans Christian, Grimm Jacob i inni)
Baśnie z czterech stron świata: 30 najpiękniejszych opowieści (antologia; Sobich Agnieszka)
Baśnie z czterech stron świata (antologia; Andersen Hans Christian, Collodi Carlo (właśc. Lorenzini Carlo), Grimm Jacob i inni)
Andersen (Andersen Hans Christian)
Dla dorosłych i dla dzieci baśnie wybrał Program Trzeci (antologia; Andersen Hans Christian, Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)