Dodany: 07.02.2005 23:36|Autor: verdiana

"...i wieloryb..."

Dröscher to niemiecki zoolog i psycholog. Jego książki są rozchwytywane, wedle doniesień tu i tam, ale jakoś wcześniej nie miałam okazji na nie trafić. "...i wieloryb wysadził Jonasz na ląd" była moją pierwszą, nie ostatnią, bo to początek wielkiej sympatii i przygody :).

Dröscher opisał tu swoje dociekania i badania dotyczące cudów biblijnych ze zwierzętami. Te cuda, wedle badań zoologicznych, wcale cudami nie są - stanowią bowiem piękne przykłady funkcjonowania środowiska zwierząt i w ogóle przyrody. Nawet jeśli rzadkie, to jednak zgodne z prawidłami przyrodniczymi.

Dröscher opisuje po kolei 10 plag egipskich, które wedle prawideł przyrody zależą jedne od drugich i "musiały" wystąpić w takiej właśnie kolejności, nie w innej.

I tak np. płonący krzak ciernisty to nic innego jak specyficzny gatunek robaczków świętojańskich (o ile dobrze pamiętam), przemiana wody w krew to wynik rozprzestrzenienia się bruzdnic, itd.

Dla Dröschera Biblia stanowi pierwszą książkę o zachowaniu się zwierząt, a 10 plag egipskich to nic innego jak ekologiczny splot procesów życiowych. I brzmi to bardzo przekonująco...

W tym wszystkim bardzo mnie ujął emocjonalny stosunek tłumaczki (Anny Czapik) do tłumaczonej książki i Dröschera - koryguje go, polemizuje z nim w przypisach, zgadza się lub nie - co, jak się później okazało, jest powszechne także wśród tłumaczy innych jego książek :).

[pl.rec.ksiazki]

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 10.08.2015 08:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Dröscher to niemiecki zoo... | verdiana
Chciałbym tylko dodać, że autor opisuje dużo więcej przypadków, niż tylko plagi egipskie - m.in. historię Jonasza, ale i ewangeliczny "cudowny połów", Daniela w jaskini lwów i wiele innych :) Bardzo interesujące i przyjemnie się czyta, bo nie ma ani zadęcia religijnego, ani antyreligijnego.