Dodany: 08.02.2005 01:27|Autor: oostra84

Banalne "uczy i bawi", a jednak...

Książkę dostałam na urodziny. No i bardzo dobrze, bo sama nie skusiłabym się na pewno na nią, patrząc na podtytuł - "...oraz inne eseje z historii kultury". Ubolewając nad własnym powierzchownym postrzeganiem rzeczy, przyznaję, że kumpela zna mnie lepiej niż ja sama :)

"Niniejsza książka w felietonowej i satyrycznej formie szkicuje historyczny kontekst do dwudziestu trzech wielkich problemów współczesnej polskiej codzienności - od życia nienarodzonego, przez różne postacie ksenofobii, po życie emeryta. Przeciwstawia się najpopularniejszej w ostatnich latach wizji świata, w której zaraz po ukrzyżowaniu Chrystusa nastąpiła noc komunizmu, zakończona powrotem dobra i prawdy w 1989 r. Tymczasem to i owo przez ostatnie dwa tysiące lat się wydarzyło."

Powyższy wstęp, napisany przez samego autora, doskonale rekomenduje tę książkę. W żartobliwej formie opisano tu szereg "23 problemów polskiej codzienności", że pozwolę sobie wymienić parę - człowiek w prezerwatywie, człowiek w szkole, dziewica jako człowiek sukcesu, człowiek okrutny, człowiek z włosami, człowiek wynaturzony, człowiek na loterii, człowiek w domu publicznym. Autor skupia się na opisaniu najważniejszych rzeczy, zjawisk, uczuć związanych z człowiekiem, a że robi to za pomocą chwytliwych tematów, powinien przyciągnąć młodych ludzi.

Naprawdę świetna książka, miła odmiana od typowej prozy.