Dodany: 26.06.2017 15:00|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

20 lat magii z okazji 20. rocznicy

20 lat magii z okazji 20-tej rocznicy

Świat czarodziejów rządzi się swoimi prawami, które dla nas, mugoli, są niewytłumaczalne i niezrozumiałe. Aby je zrozumieć, musimy poświęcić trochę czasu. Z okazji 20-tej rocznicy ukazania się pierwszej książki o Harrym Potterze (26 czerwca), Shopalike przeanalizowało tekst całej sagi. Z tej obserwacji dowiecie się, kiedy Wasze ulubione postaci pojawiły się po raz pierwszy, który z magicznych stworów dominował w każdej z części, jakie zaklęcia zostały najczęściej wypowiedziane, a także ile razy zetknęliśmy się z magicznymi przedmiotami. I to nie wszystko! Czy dobro naprawdę pokonało zło?

Jakie płyną z niej wnioski?

Lord Voldemort jest najczęściej używaną nazwą czarnego czarodzieja (1253 razy). Wystąpienia jego innych imion nawet nie sumują się do połowy, jest ich 599.

Nawet jeśli czytelnikom wydaje się, że Sirius Black pojawia się dopiero w trzeciej książce, został on wspomniany już w pierwszym rozdziale książki przez Hagrida.

Gellert Grindelwald to negatywna postać, o której dowiedzieliśmy się więcej z filmu Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. W książce natomiast jego imię pojawiło się tylko dwa razy, raz w pierwszej części i raz w ostatniej.

W pierwszej książce Ginny pojawiła się przed Ronem.

Zło przezwyciężyło dobro! Przynajmniej na słowa...

W całej serii książek Harry wspomniał trzy razy „oczy jego mamy”.

We wszystkich książkach Harry został wspomniany 11 razy  jako „Chłopiec, który przeżył”.

Ile razy pojawiają się zaklęcia?

3-spells_pl.jpg

Pierwszy wykres przedstawia 20 zaklęć i całkowitą liczbę ich występowania. Widać wyraźnie, że Expecto Patronum (140), czyli zaklęcie obronne, występuje w całej historii najczęściej. Co ciekawe, tuż za nim plasują się przekleństwa niewybaczalne – Imperius (49) i Cruciatus (39). Najgorszy, uśmiercający czar Avada Kedavra pojawia się w tekście łącznie 24 razy. Z codziennych użytecznych zaklęć, na przykład Accio (zaklęcie przywołujące) pojawia się 34 razy, Reparo (zaklęcie naprawiające) 11 razy, a listę zamyka zaklęcie podpalające, Incendio z zaledwie 3 wystąpieniami we wszystkich książkach.

Który stwór dominuje w której książce?

5-magicalcreatures_PL.jpg

Jeśli jesteś fanem elfów lub smoków, w czwartej książce znajdziesz najwięcej wspomnień o tych magicznych istotach. Jeśli masz ochotę na prawdziwe emocje z duchami, zalecamy przeczytanie drugiej książki. A jeśli jesteś zafascynowany dementorami, zdecydowanie otwórz trzecią książkę.

Postaci na osi czasu

Nikogo nie zaskoczy fakt, że na osi czasu najczęściej wspominane magiczne trio to: Harry (19018), Ron (6495) i Hermiona (5457). Bez wątpienia ciekawostką jest rozwój imion Lorda Voldemorta. Jako Lord Voldemort pojawia się w pierwszej książce 1253 razy,  jako „Sami wiecie kto” 124 razy i jako „Ktoś, kogo nie można wspominać” 58 razy. W drugiej książce natomiast przyjmuje imię „Czarny Pan” (172) i „Tom Riddle” (245).

4-characters_PL.jpg

Jak często występują w książkach magiczne przedmioty?

Magiczne przedmioty są kluczowymi gadżetami w opowieści o Harrym Potterze. Jak daleko dostałby się on bez Mapy Huncwotów czy Miecza Gryffindora? Czy znalazłby wszystkie Horkruksy (czarnoksięskie przedmioty) i Insygnia Śmierci?

6-obejcts_PL.jpg

Czy dobro pokonało zło?

7-words_PL.jpg

W ostatniej części analizy 30 wybranych słów o pozytywnym i negatywnym znaczeniu prowadzi wojnę dobra ze złem. Liczba wystąpień słów w różnych formach gramatycznych określa ich siłę w chmurze słownej, a także wskazuje na to, która ze stron ma większe szanse na zwycięstwo. Wynik 59,2% dla ciemnej strony i 40,8% dla tej błękitnej dowodzi, że nasi ulubieńcy nie walczyli w warunkach fair play, a atmosfera książek była raczej złowieszcza niż pogodna!

Metoda analizy

Analizę przeprowadzili mugole! Dane z tej infografiki wskazują częstotliwość używanych słów w tekście oraz momenty, w których pojawiły się one po raz pierwszy w 7 książkach Harry'ego Pottera J.K. Rowling. Do analizy zostały wykorzystanie książki w formacie e-book w oryginale (tj. w języku angielskim), zakupione na Amazon Kindle i przeanalizowane za pomocą Kindle Cloud Reader.

Źródło: materiały prasowe Shopalike

Użytkownik: margines 26.06.2017 23:22 napisał(a):