Dodany: 09.02.2005 11:57|Autor: Tygrysica

Medice, cura te ipsum


Powieść ta, choć powstała w Anglii w 1937 roku, jest niezwykle aktualna i dziś. Bohaterem książki jest młody człowiek, Andrzej Manson, lekarz, który w pierwszych rozdziałach książki podejmuje pracę na swojej pierwszej lekarskiej posadzie w miejscowości Blaenelly, jako asystent doktora Page, który jest kimś na kształt lekarza rodzinnego w tej małej miejscowości. Dalej autor przedstawia kilka lat z życia bohatera, jego sukcesy i porażki w życiu zawodowym i osobistym, a przede wszystkim kształtowanie się charakteru doktora Mansona. Opowiada o konfrontacji ideałów z rzeczywistością, o szukaniu swojego miejsca w świecie medycyny, gdzieś pomiędzy służbą chorym, a koniecznością utrzymania swojej rodziny, a więc ciągnięcia zysków ze swojej pracy. To właśnie te etyczne rozważania są tak aktualne dziś w naszym kraju, gdy szpitale popadają w długi, a ich dyrektorzy miotają się między rzetelnym leczeniem chorych (co kosztuje), a utrzymaniem placówki.

Polecem z serca wszystkim, którzy mają szerokie kontakty ze służbą zdrowia, ale przede wszystkim tym, którzy rozważają to, czy w przyszłości nie połączyć swoich losów z medycyną, którzy chcieliby zostać kiedyś lekarzami.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 11442
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: antecorda 29.04.2006 08:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieść ta, choć powstała... | Tygrysica
Już od dawna szykuję się na Cronina. Co poza tą książką mogłabyś polecić?
Użytkownik: Tygrysica 18.07.2006 21:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Już od dawna szykuję się ... | antecorda
Długo mnie tu nie było... Jednak może się przyda: "Klucze królestwa" na pewno, na świeżo "Grobowiec krzyżowca".
Użytkownik: Rigel90 14.12.2011 20:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieść ta, choć powstała... | Tygrysica
Bardzo przyjemnie się czytało, ale to bardzon pozytywistyczna książka! Gdyby wykreślić z niej sceny z samochodem, telefonem, kinem i metody leczenia realia są zdecydowanie XIX-wieczne. Role i stosunki społeczne, sposób zwracania się do siebie, spędzanie wolnego czasu. Aż nie mogłam uwierzyć, że to powieść z lat 30.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: