Dodany: 20.07.2017 14:40|Autor:

"Ada albo Żar. Kronika rodzinna", powieść wydana w roku 1969, to ukoronowanie twórczości Vladimira Nabokova, jego najambitniejsze przedsięwzięcie artystyczne. Roi się tu od typowych Nabokovowskich chwytów: aluzji literackich, malarskich i filmowych, gier słów, aliteracji, fałszywych tropów, zabaw z gatunkami literackimi. Wraz z bohaterami utworu przemierzamy w pewnym sensie całą historię gatunku powieści.Jak w wielu innych utworach Nabokova nie do końca możemy ufać narratorowi, a nasze wątpliwości budzi nawet charakter świata przedstawionego, który przypomina naszą rzeczywistość, ale jednocześnie w znaczący sposób się od niej różni. Swego bohatera i zarazem narratora autor obdarza oryginalną koncepcją czasu. "Ada" to także ambitne przedsięwzięcie filozoficzne. Wreszcie to najbardziej erotyczna powieść Nabokova. Jak często u tego pisarza, wielką siłą "Ady" okazuje się błyskotliwy i wielowarstwowy humor, a przecież dzieło to jest zarazem niewesołym rozważaniem o przemijaniu i śmierci, ale i o przeczuciach metafizycznych. Bohaterowie, domyślamy się, odchodzą w nieśmiertelność tekstu literackiego.

Vladimir Nabokov (1899-1977), wybitny pisarz rosyjski i amerykański. Urodzony w Petersburgu, stał się prawdziwym obywatelem świata - od 1919 roku przebywał na emigracji. Oprócz powieści jego dorobek obejmuje także poezje, rozprawy krytyczne,przekłady dzieł literackich. Jest autorem takich utworów jak: "Pnin", "Prawdziwe życie Sebastiana Knighta", "Maszeńka", "Zaproszenie na egzekucję", "Rozpacz", "Dar", "Król, dama, walet", "Lolita".

[MUZA SA, 2009]