Dodany: 31.08.2017 11:19|Autor: LouriOpiekun BiblioNETki

Kolumb nie był pierwszy...


...i wiedział, dokąd i jak długo należy płynąć, by "odkryć" Amerykę!

Zakazana historia odkrycia Ameryki (Molenda Jarosław) to naprawdę dobra książka nt. nie tylko odkrycia Ameryki, ale i ogólnie wypraw czy kontaktów skrośatlantyckich - bogata bibliografia. Książka jest dobrą systematyzacją i uzupełnieniem wiedzy z tego tematu - w sumie można się dziwić, że wciąż oficjalnym jest pogląd, jakoby K.Kolumb "niespodziewanie płynąc do Indii odkrył Amerykę i była to wielka nowość".

W istocie Molenda opisuje wcześniejsze wyprawy - od rejsów drakkarów wzdłuż wybrzeży Grenlandii, Labradoru, Nowej Fundlandii (zachowały się na niej ruiny średniowiecznych wikińskich domostw), poprzez wyprawę św. Brendana, aż po tajne mapy i rejsy Portugalczyków na dziesiątki jeśli nie setki lat przed Kolumbem. Co więcej - autor przywołuje zachowane w dawnych tekstach, opowieściach i kronikach opisy spotkań z ludami "niestandardowymi" (dot. to obu stron Atlantyku!). Wskazuje na antyczne rzeźby czy ozdoby wyobrażające ananasy, opisuje wykrycie kokainy i nikotyny we włosach i trzewiach mumii Ramzesa II.

Najciekawszy jest ostatni rozdział, z którego dowiedzieć się można wiele o polityce zatajania i fałszowania odkryć geograficznych (aby móc w spokoju przed resztą świata opanować znalezione terytorium). Prócz tego uwypuklone i uszczegółowione jest to, o czym już z innych źródeł było mi wiadomo - że Kolumb w 1492r. nie był po raz pierwszy w Ameryce, że dokładnie znał rutę oraz mógł bez pudła uspokajać swych marynarzy: "nie buntujcie się, jutro ujrzymy ląd".

Bardzo ciekawa pozycja, polecam!

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 687
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: Rbit 31.08.2017 12:09 napisał(a):
Odpowiedź na: ...i wiedział, dokąd i ja... | LouriOpiekun BiblioNETki
No cóż, pisarz Ameryki nie odkrył. Pisało o tym wielu autorów od lat. Jednak mit trzyma się mocno, podobnie jak inny - że w średniowieczu ludzie wierzyli w "płaska ziemię" bzdura.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 31.08.2017 14:21 napisał(a):
Odpowiedź na: No cóż, pisarz Ameryki ni... | Rbit
Jak napisałem - bibliografia jest obszerna, aczkolwiek o sprawie wątpliwego prymatu Kolumba jest tylko ostatni rozdział. Wcześniej jest wiele o podróżach innych nacji nie tylko w średniowieczu, ale nawet w starożytności, o wzajemnym wpływie, echach w zapisach i przekazach ludów. No i jest to dość rzeczowe kompendium.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: