Dodany: 08.09.2017 18:04|Autor:

cytat z książki

Książka, którą oddaję w ręce czytelników, ma na celu ukazanie — jak zresztą mówi o tym tytuł — dni powszednich Warszawy w ostatnim dwudziestoleciu ubiegłego wieku. Stanowi ona ciąg dalszy wypadków opisanych w poprzednich moich książkach o Warszawie. "Tajemnice Warszawy" to okres od roku 1822 do wybuchu powstania 1830 r. "Spotkali się w Warszawie" to czas między powstaniami, listopadowym i styczniowym, wreszcie "Jeden rok Warszawy – 1875" cofa się wspomnieniami do lat popowstaniowych i stanowi kronikę lat 1864-1875.
"Dni powszednie Warszawy w latach 1880-1900", podobnie jak i poprzednie ogniwa tego dziewiętnastowiecznego cyklu, mają za cel ukazanie Warszawy i jej mieszkańców od strony obyczajowej i społecznej, ukazanie osiągnięć kulturalnych tego miasta oraz jego osiągnięć urbanistycznych. Bohaterowie książki to ludzie, którzy naprawdę mieszkali wówczas w Warszawie – przeważają ci, którzy wyróżnili się swą pracą i sukcesami w jakiejś dziedzinie. Starałam się odtworzyć ich wiernie, z prawdziwymi szczegółami z ich życia, nie zaniedbując niczego, co im przydaje akcentu autentyczności (prawdziwe adresy warszawskie, rodzina, przyjaciele, koledzy, zainteresowania, nawet przyzwyczajenia).
Książka składa się z dwudziestu rozdziałów – odpowiadających dwudziestu określonym datami latom życia warszawskiego. Jest w pewnym sensie kroniką. Starałam się utrzymać w niej chronologię wypadków, niekiedy tylko odstępując od ścisłej kolejności dat, aby nie rozpraszać tematu. [...]
Moje relacje oparte są na prasie warszawskiej z omawianych lat, na „Kalendarzach" Ungra i kalendarzach humorystycznych, na zachowanej korespondencji występujących w książce osób, na pamiętnikach i wspomnieniach współczesnych. Wydatną pomocą były mi "Kroniki" Prusa, który omawiał wszystkie niemal ówczesne wydarzenia warszawskie, oraz znakomite przypisy prof. Zygmunta Szweykowskiego, które niejednokrotnie stanowiły dla mnie przewodnik po prasie omawianego okresu*.

* Karolina Beylin, "Dni powszednie Warszawy w latach 1880-1900", Państwowy Instytut Wydawniczy, 1967, s. 5-6.