Dodany: 16.09.2017 14:59|Autor:

Książka, nad którą Umberto Eco pracował do ostatnich chwil życia.

Kryzys ideologii, kryzys partii, niepohamowany indywidualizm… Tak wygląda świat, w którym żyjemy. Eco bierze pod lupę dobrze znane bolączki płynnego społeczeństwa: dwulicowość polityki, obsesję na punkcie widoczności medialnej, której niemal wszyscy ulegamy, całkowitą symbiozę z naszymi telefonami komórkowymi, kiepski pozom edukacji. A także wiele innych tematów, które z charakterystyczną dlań przewrotnością poruszał w pełnych błyskotliwego dowcipu i celnych puent felietonach „La Bustina di Minerva” publikowanych na łamach tygodnika „L’Espresso”. Niniejszy wybór obejmuje artykuły z ostatnich piętnastu lat życia uczonego.

„Uznałem, że ów cytat z »Boskiej Komedii« doskonale nadaje się na tytuł tego zbioru, który nie tyle z mojej winy, ile z winy naszych czasów jest niejednorodny, idealnie zarazem oddając płynny charakter tych piętnastu lat”.

Ze „Wstępu” Autora

Umberto Eco (1932–2016) – filozof, mediewista, semiolog i miedioznawca oraz jeden z najbardziej znanych pisarzy współczesnych. Do najważniejszych jego prac eseistycznych należą m.in.: „Dzieło otwarte”, „Teoria semiotyki”, „Semiologia życia codziennego”, „W poszukiwaniu języka uniwersalnego”, „Interpretacja i nadinterpretacja”, „Kant a dziobak”, „Od drzewa do labiryntu”. Zainteresowanie teorią literatury zaowocowało „Sześcioma przechadzkami po lesie fikcji”, a estetyką – „Sztuką i pięknem w średniowieczu”, „Historią piękna”, „Historią brzydoty” (dwie ostatnie pozycje, które opublikował pod swoją redakcją, oraz „Szaleństwo katalogowania” i „Historia krain i miejsc legendarnych” - wydane przez REBIS). Prawdziwą sławę przyniosły mu powieści: „Imię róży” (jeden z największych bestsellerów w historii literatury), „Wahadło Foucaulta”, „Wyspa dnia poprzedniego”, „Baudolino”, „Tajemniczy płomień królowej Loany”, „Cmentarz w Pradze” i „Temat na pierwszą stronę”. Jako autor błyskotliwych tekstów publicystycznych dał się poznać w zbiorach: „Diariusz najmniejszy” oraz „Zapiski na pudełku od zapałek” (3 tomy), a także po części w tomie „Wymyślanie wrogów i inne teksty okolicznościowe”. Niniejszy wybór felietonów to już ostatni zbiór przemyśleń tego niezwykle wszechstronnego i nader przenikliwego obserwatora naszej płynnej rzeczywistości.

[Rebis, 2017]