Dodany: 17.06.2010 14:15|Autor:

z okładki


Iwona Kurz wykłada w instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się historią kultury wizualnej w Polsce, teorią filmu i audiowizualności oraz antropologią ciała i płci. Publikowała m.in. w "Kinie", "Dialogu", "Kwartalniku Filmowym" i "Kulturze Współczesnej". Wydała książkę "Twarze w tłumie" o wizerunkach filmowych gwiazd w Polsce lat 1955-1969 (2005). Jest współautorką książki "Obyczaje polskie. Wiek XX w krótkich hasłach" (2008) oraz zbioru "Antropologia ciała. Zagadnienia i wybór tekstów" (2008).

Film stanowi źródło badania historii i refleksji nad historiografią. Rejestruje wydarzenia ważne i codzienne (kroniki), pełni funkcję reprezentacji (film historyczny), jest też zapisem przemian obyczajowych i społecznych, dokumentuje bowiem wygląd i gesty ("portret widzialnego") oraz postawy, idee i projekty wyobraźni charakterystyczne dla epoki, którą przedstawia. Odpowiada za wszystkie obrazy, które stają się powszechnie znane - zawsze pokazywane w kontekście określonych wydarzeń historycznych, z czasem je wypierają i zastępują. Za każdym razem jest jednak tekstem, który wymaga odczytania i krytycznej analizy - nigdy bowiem, wbrew pozorom, obraz nie mówi "sam za siebie".


Antologia "Film i historia" prezentuje zróżnicowane perspektywy i ujęcia krytyczne, dzięki którym historia i historie zapisane na taśmie filmowej mogą "się przebudzić i przeżywać na nowo minione godziny" - jak chciał tego pionier polskiej kinematografii, Bolesław Matuszewski. Ożywają dzięki nim filmy, które często należą już do historii, ale ożywa też w nich sama historia.

[Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2008]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 601
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: