Dodany: 07.10.2017 08:29|Autor:

Książka „Pomiędzy życiem a śmiercią. Opowieść o tożsamości i umieraniu” powstała na podstawie przeprowadzonych przez dr Annę Wiatr badań jakościowych, które odbywały się przede wszystkim w hospicjum stacjonarnym, w domu pomocy społecznej dla osób starszych i w klinice hematologii. Autorka słuchała opowieści mieszkańców i pacjentów tych instytucji, stosując wywiad narracyjny, rozmawiała także z ich pracownikami, wykorzystując wywiad pogłębiony.

Anna Wiatr snuje socjologiczną opowieść, próbując zrozumieć ludzi będących pomiędzy życiem a śmiercią. Interpretacje badaczki dotyczą dwóch społecznych fenomenów, tożsamości i umierania, ale umieranie zostało w książce poszerzone o doświadczenia związane ze starością i chorowaniem. To poszerzenie wynika zarówno z teoretycznych poszukiwań autorki, jak i jej badawczych odkryć. Okazuje się, że starsi ludzie w Polsce czekają na śmierć, mimo tego, że żaden lekarz nie nazwałby tego czekania stanem terminalnym.

„Pomiędzy życiem a śmiercią..” to udokumentowana i szczegółowa socjologiczna narracja, która pozwala czytelnikowi zorientować się w tym, czym jest umieranie. Podstawowe poziomy tej książki odnoszą się do tożsamości, interakcji i instytucji. Niejako poprzecznie przecina je proces medykalizacji. Autorka, lawirując pomiędzy literackimi, autobiograficznymi i medycznymi narracjami, stara się uchwycić to, w jaki sposób system społeczny modeluje nasze uczucia, przemyślenia i zachowania w sytuacji umierania. Czasem udaje jej się dostrzec także to, jakie mamy obecnie inne, niekoniecznie związane ze strachem przed umieraniem, możliwości w trakcie bycia pomiędzy życiem a śmiercią.

[Nomos, 2013]