Dodany: 23.10.2017 18:25|Autor: dot59Opiekun BiblioNETki

Trochę mądrych myśli

Nałogowo wynotowuję cytaty z czytanych książek i z wywiadów prasowych z ciekawymi ludźmi, od czasu do czasu zadając sobie pytanie, czy w ogóle ma sens ręczne przepisywanie tych dziesiątek wersów, których najpewniej i tak nigdy nie zdążę przerzucić na dysk, a biorąc pod uwagę liczbę zapisanych już stron, nie uda mi się też od razu (albo i wcale) odnaleźć stosownego fragmentu wtedy, kiedy miałabym ochotę go przytoczyć w recenzji czy innym tekście. Więc czasem skusi mnie jakaś pozycja, która oszczędzi mi mozołu, podsuwając pod nos wybór cytatów z dzieł jednego autora – jak „Humor i mądrość Świata Dysku” – albo na przykład z wypowiedzi kilku znanych postaci, jak właśnie „Lapidarium mistrzów”. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że w ujęciu każdego czytelnika, w zależności od tego, czy jest on wierzący, czy nie, poglądy ma prawicowe czy lewicowe, jest idealistą czy pragmatykiem i tak dalej, pojęcie mistrza, idola, autorytetu często diametralnie się różni.

Może właśnie z tego założenia wyszła dziennikarka dokonująca wyboru cytatów, uwzględniając w zestawie autorów katolickich księży i świeckich filozofów, bohaterów wojennych i ludzi, którzy nigdy w życiu nie mieli w ręce broni, poetę i lekarza, reportera i pisarza S-F… Przemyślenia i wspomnienia każdej z tych (dwunastu) osób pochodzą z publikowanych wcześniej w „Gazecie Wyborczej” wywiadów, esejów, felietonów. Wybrane fragmenty zostały ułożone w taki sposób, by tworzyły swego rodzaju alfabet, który jednak nie jest za każdym razem identyczny: na tę samą literę w jednym zestawie zaczyna się 7 czy 10 haseł, w drugim jedno, niektóre powtarzają się kilkakrotnie (najczęściej: „demokracja”, „polityka”, „cierpienie” i „miłość”), inne są unikatowe i niekiedy dość zaskakujące, przynajmniej w kontekście tego, co naszym zdaniem powinni czytelnikom przekazywać mistrzowie („beczka”, „Harry Potter”, „książki nienapisane”, „małpa”, „rodzynki”, „stół”…). Ton i styl jednych wypowiedzi jest dość oficjalny, czasem z wyraźnym podźwiękiem mentorskim, innych – raczej potoczny i bardziej emocjonalny, lecz trudno znaleźć choć jedną, która nie zawierałaby czegoś godnego uwagi, mądrego, poruszającego, skłaniającego do myślenia. Warto tę pozycję mieć na półce.