Dodany: 11.02.2005 13:54|Autor: Annika_Vik

Szpiedzy tacy jak my

Od wydania "Ze śmiertelnego zimna" (The Spy Who Came In From The Cold) minęło ponad 40 lat, co wystarczyło, żeby świat zmienił się całkowicie, na tyle, że książka o zmaganiu wywiadów po dwóch stronach Żelaznej Kurtyny mogłaby stacić sens przebywania na półkach księgarni. Tak się jednak nie stało - pierwsza ważna książka Le Carre'a stała się klasyką gatunku.

Ma to oczywiście uzasadnienie - choć temat nieco zwietrzał, ani sposób jego przekazania, ani emocje wywołane w czytelniku, ani problemy etyczne nie staciły na aktualności. Książka wciąż jest interesująca, i pewnie długo jeszcze będzie.

W "Ze śmiertelnego zimna" to nie akcja porywa czytelnika. Zresztą akcji w tej książce jest bardzo niewiele. Wszystko dzieje się powoli, brak brawurowych czynów, trup pada tylko jeden i na dodatek nieistotny. Główny bohater, Alec Leamas, pięćdziesięcioletni funkcjonariusz wywiadu brytyjskiego, po nieudanej akcji w Berlinie wraca w niesławie do Londynu. Ma do wyboru doczekać emerytury przewracając papiery na biurku lub wykonać jeszcze jedną, nieskomplikowaną ale żmudną, operację. Ta ostatnia próba pozwoli mu "wyjść z zimna", czyli przestać udawać i wrócić do świata. Ma też mu dać zabezpieczenie finansowe i pozwolić odegrać się na przeciwniku zza Żelaznej Kurtyny.

Interesujące są nie zwroty akcji, ale obserwowanie procesu, w którym głównemu bohaterowi otwierają się oczy. Cyniczny, pozbawiony złudzeń i nieufny długoletni agent wywiadu okazuje się łatwym do wykorzystania narzędziem, bo istnieją tacy, którzy są jeszcze bardziej cyniczni i jeszcze bardziej pozbawieni etyki.

Siłą opowieści jest też kreacja głównych bohaterów - szarych, zwykłych ludzi, smutnych i zgorzkniałych, wykonujących mozolną, stresującą pracę w przykurzonym biurze. Nie ma w nich nic ze świetności agenta 007, są tacy jak my. Szpiedzy tacy jak my.