Dodany: 10.11.2017 21:40|Autor: Fiona54

Czytatnik: Takie sobie...czytanie

Rejwach

Niezwykle mocne emocjonalnie, choć bardzo krótkie teksty, których narratorzy mówią o tym, co znaczy być Żydem w Polsce po wojnie, po Holocauście, po obozach koncentracyjnych, po pogromach.

Autor Mikołaj Grynberg jest psychologiem. Może dlatego głos oddał swoim bohaterom. Oszczędna proza, krótkie wypowiedzi, a przez to silnie poruszające. Opowieści tych, którzy to piekło przeżyli, ale także opowieści ich potomków. Co znaczy być dzieckiem kogoś, kto przeżył piekło. To trudno zrozumieć, jeśli nie ma się takich doświadczeń.

Fragment pierwszego tekstu pt. "Niepotrzebne kłopoty". To zdanie jest kwintesencją wszystkich dyskusji związanych z "problemem żydowskim": "Pan mi powie, co w was, Żydach, jest takiego, że wszystko o was można powiedzieć, ale nie że to jest neutralny temat?"

Trudne są rozmowy na ten temat, szczególnie obecnie. Książka Mikołaja Grynberga "Rejwach" może pomóc zrozumieć kilka spraw. Nie mam złudzeń, nie za wiele, bowiem mocno trzymają się stereotypy w naszym społeczeństwie. Trzeba próbować je przełamywać.
Książka cieniutka, teksty króciutkie, wyraziste. Ilustrowana świetnie oddającymi klimat zdjęciami artystycznymi. Może nada się na prezent pod choinkę z gatunku tych, co bardziej uczy niż bawi. Warto.

Rejwach (Grynberg Mikołaj)