Dodany: 10.07.2010 12:59|Autor:

Fabryczka rozrywki

Archibald Clavering Gunter zapisał ciekawą kartę w dziejach literatury, teatru i filmu popularnego. Był to dramaturg, powieściopisarz i poeta amerykański. Żył w latach 1847-1907. Urodził się w Anglii, wychował w Kalifornii. Z zawodu inżynier chemik i inżynier lądowy i wodny. Debiutował sztuką "Found a True Vein" (1872) z życia górników. Jej sukces zachęcił go do napisania dramatu "Two Nights in Rome" (1880). Ogółem wystawiono jego 12 sztuk, błahych, ale świetnie sprawdzających się w teatrze. Przyczynił się do wodewilowego sukcesu baseballowego poematu "Casey at the Bat" Ernesta Thayera, najsłynniejszej komedii muzycznej producenta teatralnego De Wolfa Hoppera.

Gunter jest autorem 39 przygodowo-romansowych powieści - w tym fantazji humorystycznej "A Florida Enchantment" (1892), którą sfilmowano pod tym samym tytułem w 1914 (zjedzenie nasionka lub pestki pewnej rośliny sprawia, że mężczyźni i kobiety zachowują się jak płeć przeciwna). Film ten to jedna z najsłynniejszych komedii kina niemego; dzięki niej nazwisko Guntera jest znane do dziś. Swoje utwory wydawał we własnym wydawnictwie Home Publishing Company, publikował też pismo literackie "Gunter's Magazine" (1905-1907), w którym zamieszczał utwory własne i i innych autorów. Kilka z jego utworów wydano w Polsce, w tym "Mr. Barnesa z Nowego Yorku" - w USA sprzedano 3 milionów egzemplarzy tej powieści (!), a jej adaptacja sceniczna, również autorstwa Guntera, była przebojem wielu sezonów.