Dodany: 14.12.2017 22:55|Autor: Ciachoo

Czytatnik:

Fatum człowieka i elfa

Beren i Lúthien (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel))

Dzieła Johna R. R. Tolkiena cieszą się niesłabnącą popularnością i uwielbieniem. Co roku zyskuje sobie kolejnych fanów, mimo że autora nie ma na świecie już od kilkudziesięciu lat. Zadbał o to sam za swojego życia, ale po tym jak odszedł dbają o to zarówno jego najwierniejsi fani propagujący jego teksty wszędzie na forach, serwisach i w najróżniejszych miejscach w internecie czy na spotkaniach czytelników, jak i autorzy pasjonaci tak bardzo zakochani w jego twórczości, że stworzyli mnóstwo osobnych publikacji w formach atlasów, encyklopedii czy innych, które mają przybliżyć, urozmaić, pomóc w interpretacji czy jeszcze poszerzyć wiedzę o mitologii Śródziemia. Najważniejszym jednak człowiekiem, który najbardziej przyczynił się do szerzenia wiedzy o Śródziemiu i swoim ojcu jest od zawsze jego syn Christopher, dzięki któremu powstało wiele świetnych książek z odszukanych przez niego wszelkich form materiałów Tolkiena. Tym razem Christopher zdecydował się wyodrębnić najbardziej ewolucyjną legendę i poruszający romans Śródziemia, który zrodził się między człowiekiem, a kobietą pochodzącą z nieśmiertelnej rasy elfów.

Książka przedstawia bardzo prostą, ale wzruszającą historię Berena i Lúthien, nad którymi od początku wisiało fatum. On to bowiem pewnego razu zobaczył ją tańczącą i śpiewającą w lesie i od razu się w niej zakochał. A ona zakochała się w nim. Beren udał się do jej ojca, Thingola, żeby prosić go o jej rękę. Jednakże nieprzychylny człowiekowi władca elfów jako warunek poślubienia swojej córki wyznaczył mu zadanie wręcz niemożliwe do wykonania. Beren musi zdobyć silmarila wykradając go z korony Melkora, czyli największego ze złych bytów, który znany jest jako Czarny Nieprzyjaciel Morgoth. Człowiek nie zamierza się jednak poddać i podejmuje się zadania. Ale Lúthien chce mu w tym pomóc, bo wie, że sam nie da rady podołać temu zadniu. Czeka ich razem wielka próba odwagi, hartu ducha i miłości.

Opowieść miłosna śmiertelnego człowieka i nieśmiertelnego elfa zrodziła się w głowie Tolkiena, kiedy był pewnego razu na niewielkiej polanie porośniętej kwitnącym szalejem gdzieś w pobliżu Roos w Yorkshire. Kiedy w 1916 roku wrócił z bitwy nad Sommą we Francji zabrał się za pisanie i w następnym roku powstała opowieść o Berenie i Lúthien. Historia, która wraz z biegiem czasu stała się bardzo istotnym elementem w ewolucji "Silmarillionu". Sama opowieść miłosna tych dwojga ludzi także przeszła długi proces ewolucyjny, który przynosił ciągłe zmiany i poprawki.

Christopher Tolkien bardzo drobiazgowo odtworzył tę historię czerpiąc z rękopisów ojca i po raz pierwszy przedstawił tą legendę jako zwarty i osobny tekst wydany w formie książki. Ukazuje on cały wieloletni proces ewolucji "Berena i Lúthien" począwszy od pierwotnej wersji legendy, a następnie przedstawia fragmenty prozy i napisane wierszem, a więc w różnej formie i narracji. Wszystko to razem ukazuje wszelkie zmiany dotyczące różnych aspektów, rzeczy dodawanych i ujmowanych, które nadawały blasku tej historii lub nieznacznie ją momentami spłycały.

Przed przystąpieniem do właściwej historii Christopher przybliża w przedmowie szereg informacji dotyczących jej genezy powstania, ewolucji, związku z "Silmarillionem" i znaczenie dla całego Śródziemia. Napisał też kilka słów od Dawnych Dniach. Na końcu książki jak zwykle zamieszczony został przez niego spis imion, nazw własnych i geograficznych, które występują w pierwotnych tekstach, oraz niewielki słowniczek zawierający trudne wyrazy angielskie, które odbiegają formami i znaczeniami od wyrazów używanych współcześnie. Podczas lektury czytelnik natknie się także na dziewięć bardzo ładnych kolorowych ilustracji Alana Lee, które urozmaicają czytanie i cieszą oko.

"Beren i Lúthien" to romans heroiczno-baśniowy, który porusza i ujmuje swoim pięknem, losami bohaterów i wymową. Pokazuje jak wielka i silna może być miłości i ile można dzięki niej przezwyciężyć, jeśli dwie strony bardzo mocno się kochają i chcą ze sobą być. To bez wątpienia najpiękniejsza epicka opowieść miłosna dwojga ludzi przedstawiona w dziełach Tolkiena i zarazem najważniejsza, bo żadna inna nie przeszła takiej ewolucji zmian i nie miała większego znaczenia dla samego pisarza. Polecam się z nią zapoznać.

Recenzja z mojego bloga: http://swiat-bibliofila.blogspot.com/2017/12/beren-i-luthien-john-r-r-tolkien.html