Dodany: 31.01.2018 18:39|Autor:

Książka: Niepotrzebne zwycięstwa: Od Alp do Annapurny
Terray Lionel
Notę wprowadził(a): Rosco

Spowiedź Terraya – filozofa, ideologa sportu zwanego alpinizmem.

19 września 1965 roku świat obiegła tragiczna wiadomość: na wschodniej ścianie Gerbier w masywie Vercors na południe od Grenoble śmierć poniósł sławny francuski alpinista Lionel Terray. Wraz z młodym przewodnikiem z Chamonix M. Marinettim próbował przejść niewysoką 400-metrową ścianę. Kto mógłby przypuszczać, że zdobywca Makalu (8481 m npm.), Chacraraju, Fitz Roy i wielu innych sławnych gór i ścian tak zakończy swoją wspaniałą karierę przewodnika i alpinisty.

Połączone liną zwłoki wspinaczy odnaleziono u podnóża ściany. Przypuszcza się, że odpadnięcie nastąpiło w łatwiejszej, podszczytowej partii ściany o godzinie 18.30 – na tej bowiem godzinie zatrzymały się wskazówki zegarków u obydwu wspinaczy...

Książka ta, szósta w naszej serii z "trójkątem" stanowi wyjątkową pozycję, choćby tylko ze względu na ujęte w niej wydarzenia faktograficzne, w których autor uczestniczył; I wejście na Makalu – piąty szczyt świata, udział w zwycięskiej wyprawie na Annapurnę – pierwszy ośmiotysięcznik, na którym stanął człowiek, II przejścia ścian Eigeru i Piz Badile.

Podczas tych wszystkich batalii o najstraszliwsze bastiony świata Terray był zawsze kapitanem prowadzącym atak na czele oddziałów szturmowych, a nie generałem, który kontemplując walkę na tyłach, obserwuje swych ludzi posuwających się naprzód. Ta książka, jak określił to najlepiej Janusz Kurczab, wybitny polski alpinista to spowiedź Terraya – filozofa, ideologa sportu zwanego alpinizmem.

[Sport i Turystyka, 1975]