Dodany: 27.07.2010 14:23|Autor:

z okładki


Nowe kino Turcji po ostatnich nagrodach w Berlinie, Cannes i San Sebastián, przeglądach w Rotterdamie, Linzu i Nowym Jorku przyciąga uwagę widzów z całego świata. To właśnie z Turcji pochodzą tak znakomici twórcy jak Nuri Bilge Ceylan, Semih Kaplanoğlu, Reha Erdem, Yeşim Ustanoğlu, Zeki Demirkubuz – i wielu innych, wciąż czekających na odkrycie.

Skąd tak duże zainteresowanie filmami tureckimi? Kino znad Bosforu podejmuje szeroką gamę tematów związanych z konsekwencjami modernizacji i westernizacji. Dynamicznym przemianom Turcji towarzyszą sekularyzacja i liberalizacja, przewartościowanie tożsamości religijnej i obyczajowej, przepracowanie historycznych traum, migracje do miast, zawiedzione nadzieje, utrata korzeni. W książce spotykają się dwie perspektywy – autorów zachodnich, którzy „odkrywają” dla siebie turecką kinematografię oraz autorów tureckich, starających się opisać ją na nowo. I jedni, i drudzy pokazują, w jaki sposób nowe kino tureckie reinterpretuje klasyczne gatunki, starają się określić jego stylistyczną specyfikę, poszukują autorskich poetyk.

Niniejsza książka to pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych na świecie antologii poświęconych fenomenowi współczesnej kinematografii tureckiej.


Jan Topolski (1982) – studiował filozofię i muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Jest redaktorem naczelnym jedynego polskiego magazynu o muzyce współczesnej „Glissando”, jako krytyk muzyczny i filmowy współpracuje z polskimi i zagranicznymi pismami (m.in. „Odrą”, „Kinem”, www.stopklatka.pl). Selekcjoner nowych filmów i kurator retrospektyw na MFF Era Nowe Horyzonty, współautor „Nowych horyzontów języka filmowego”, prelegent „Edukacji filmowej”. Wspólnie z Robertem Kardzisem zredagował tom „Złota era kina węgierskiego” (Korporacja Ha!art 2009, tom 4 Linii Filmowej).

[Korporacja Ha!art; Era Nowe Horyzonty, 2010]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 812
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: