Dodany: 15.02.2018 11:20|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

„Słodziutki. Biografia cukru” – premiera

Dziś do księgarni trafi historia pewnej białej substancji, bez której wielu z nas nie wyobraża sobie dnia. Bo jak nie posłodzić herbaty albo nie zjeść pysznego ciasta? Niezależnie od tego, czy jesteście miłośnikami cukru, czy nie, Słodziutki. Biografia cukru to pozycja warta uwagi.

Dariusz Kortko i Judyta Watoła snują wciągającą opowieść o cukrze i jego wpływu na ludzki organizm. Poznajemy historię cukru, który od wieków rządzi na naszych stołach. Jak doszło do tego, że z towaru luksusowego stał się produktem codziennego użytku, dostępnym dla wszystkich klas społecznych, i to w ciągu zaledwie jednego wieku? Wiele tu opowieści o wojnach, niewolnikach, wielkich odkryciach geograficznych, powstaniach, piratach, ogromnych fortunach i kryzysach, w których cukier odgrywał pierwszoplanową rolę. Autorzy przytaczają wiele zaskakujących, często mrożących krew w żyłach faktów medycznych, przykładów kryminalnych wręcz praktyk koncernów spożywczych oraz dowodów manipulowania badaniami naukowymi przez lobbystów wielkiego biznesu. Okazuje się, że cukier wcale nie jest tak słodki i niewinny, jak niektórym się wydaje. Nieraz w historii świata przyczynił się do zachwiań lub nawet upadku gospodarek, a na sumieniu ma wiele ofiar śmiertelnych.

Dariusz Kortko i Judyta Watoła w swojej książce odpowiadają na różne, nurtujące niejednego czytelnika pytania. Słodziutki. Biografia cukru mówi o tym, jak radzono sobie bez cukru w czasie okupacji i za czasów PRL-u, gdy był on dostępny tylko na kartki. A może ciekawi was, dlaczego królowa Elżbieta I miała czarne zęby? Czy Polacy na Haiti walczyli o niepodległość czy o cukier? Kto obecnie jest największym producentem cukru na świecie? I na koniec pytanie, które zawsze podgrzewa atmosferę i budzi wiele kontrowersji – co jest bardziej niebezpieczne dla zdrowia człowieka: cukier czy tłuszcz?

Autorzy Słodziutkiego sięgają do początków historii cukru, przedstawiając jego losy od entuzjastycznego powitania w naszych kuchniach do pierwszych odkryć na temat jego szkodliwości. Poruszają także problem manipulowania wiedzą i przeistaczania faktów na temat cukru. A przede wszystkim uświadamiają, jak bardzo negatywny jest jego wpływ na nasze zdrowie.