Dodany: 30.03.2018 18:32|Autor: antypater

Opowieść o organizacji, realizacji oraz skutkach pewnego projektu badawczego.


Duński dziennikarz i podróżnik pan Thorkild Hansen (1927 - 1989) wykorzystał niezwykle bogaty materiał źródłowy i napisał bardzo interesującą książkę, zatutułowaną, jako ''Arabia Felix'' (link: Arabia Felix: Historia duńskiej ekspedycji 1761-1767 (Hansen Thorkild)) o prawie zapomnianej i obecnie dość mocno w literaturze przemilczanej ekspedycji naukowej, której celem stały się tereny Półwyspu Arabskiego. Organizatorem, a w zasadzie chojnym sponsorem dla tej wyprawy był duński król Fryderyk V, który, pomimo że nie stronił od kobiet i trunków, cieszył się także zasłużoną reputacją opiekuna sztuk i nauk wszelakich. Dlatego też zainspirowany przez pewnego profesora z Getyngi, ten właśnie król postanowił dopomóc w przedstawionym mu przedsięwzięciu i po wielu, jasno i przejrzyście opisanych w niniejszej książce perypetiach w styczniu 1761 roku, niezbyt liczna, bo 6-cio osobowa ekspedycja wyruszyła z Kopenhagi ku tajemniczej ''Arabii Felix'', celem dokonania wielu odkryć w różnych dziedzinach wiedzy.

Dokonania naukowe tejże ekspedycji, której końca doczekał tylko jeden z jej członków, a reszta z nich zostawiła swoje kości gdzieś ''po drodze'', są trudne do przecenienia. Chociażby w dziedzinach kartografii tego regionu świata oraz ichtiologii Morza Czerwonego poszerzenie wiedzy, jakie dokonało się za pomocą panów Carstena Niebuhra i Petera Forsskala było znaczące, o czym świadczyć może chociażby to, że na wyniki ich prac do dzisiaj powołują się specjaliści z wyżej wspomnianych dziedzin. W poszerzaniu wiedzy w innych dziedzinach członkom duńskiej ekspedycji, której skład był w rzeczywistości międzynarodowy, nie poszło już tak dobrze. O przyczynach tego stanu rzeczy, jak i o wielu innych sprawach opowiada omawiana książka. W jednym zdaniu można stwierdzić, że motywy, jakie skłoniły uczestników duńskiej ekspedycji do Arabii Felix do wzięcia w niej udziału były bardzo różne, co też stało się jedną z głównych przyczyn konfliktów między nimi, jakie wybuchły z chwilą, kiedy panowie znależli się w terenie.

Pan Hansen bardzo szczegółowo kreśli charakterystyki bohaterów swojej pracy. Są one nawet dość obiektywne i pomimo tego, że autor książki nie ukrywa swoich sympatii i antypatii, to sposób w jaki są one napisane pozwala czytelnikowi wyrobić sobie swoje własne zdanie na temat bohaterów książki. Pan Niebuhr jest przykładem prawdziwego badacza empirysty, który dzięki swoim zdolnościom obserwacyjnym i umiejętności wyciągania poprawnych wniosków przeżył. Pan Forsskal natomiast jest przykładem zdolnego uczonego i jednocześnie zupełnie odrealnionego politycznego idealisty, głoszącego wolność i równość dla wszystkich ludzi. Jednak w praktyce ten sam pan Forsskal szanuje tylko ludzi równych lub wyższych jemu naukowym stopniem.

Podsumowując, stwierdzam, że ''Arabia Felix'' jest świetną i prawdziwą opowieścią nie tylko o procesie organizacji, czy realizacji projektu naukowego, ale także o ludziach, którzy są w ten skomplikowany proces zaangażowani. Mimo faktu, że opisywane zdarzenie miało miejsce wiele lat temu, zawartość recenzowanej pracy nie straciła niczego ze swojej aktualności.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 475
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: Lykos 02.04.2018 00:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Duński dziennikarz i podr... | antypater
Warto dodać, że Niebuhra można uważać za ojca asyriologii - przekopiował on szereg inskrypcji klinowych, w tym słynną inskrypcję trójjęzyczną znaną jako "inskrypcję z Behistun", która umożliwiła Grotefendowi znaleźć klucz do pisma staroperskiego, a później, w latach pięćdziesiątych XIX wieku, kilku badaczom prawie równocześnie, odczytać pismo akadyjskie.
Użytkownik: antypater 02.04.2018 21:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Warto dodać, że Niebuhra ... | Lykos
Witaj Lykosie,

Dziękuję za komentarz. To prawda co piszesz. Wypadało by jeszcze dodać, że syn tegoż Niebuhra też wielkim uczonym był. Jego praca skupiała się na dziejach rzymskich oraz bizantyjskich, gdzie osiągnął niemało.

Pozdrawiam

Antypater
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: