Dodany: 10.05.2018 15:28|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nominacje do Nagrody Literackiej GDYNIA 2018

Po raz trzynasty ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej GDYNIA. Do konkursu zgłoszono 426 tytułów w czterech kategoriach: eseistyka – 64, poezja – 189, proza – 115, przekład – 58. Spośród nadesłanych zgłoszeń członkowie Kapituły wybrali dwadzieścia najlepszych książek wydanych w 2017 roku, po pięć w każdej z kategorii.

ESEJ:

Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu (Masłowska Dorota) Wydawnictwo Literackie, Kraków

Rękopis znaleziony na ścianie (Mrowcewicz Krzysztof) Instytut Badań Literackich PAN, Warszawa

Inne życie: Biografia Jarosława Iwaszkiewicza: Tom 2 (Romaniuk Radosław) Wydawnictwo Iskry, Warszawa

Czarna ikona – Biełomor: Kanał Białomorski – dzieje, ludzie, słowa (Sworzeń Marian) Wydawnictwo Sic!, Warszawa

Rzeczy, których nie wyrzuciłem (Wicha Marcin) Wydawnictwo Karakter, Kraków

POEZJA:

Pawilony (Bielicki Dominik) Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, Wrocław

Raport wojenny (Jabłońska Agata) Biuro Literackie, Stronie Śląskie

Stance (Kronhold Jerzy) Convivo, Warszawa

Kord (Malek Natalia) Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

Na koniec idą (Topolski Maciej) Dom Literatury: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi

PROZA:

Echo słońca (Bawołek Waldemar) Wydawnictwo Czarne, Wołowiec

Floryda (Bogdał Grzegorz) Wydawnictwo Czarne, Wołowiec

Nieczułość (Bunda Martyna) Wydawnictwo Literackie, Kraków

Mikrotyki (Sołtys Paweł (pseud. Pablopavo)) Wydawnictwo Czarne, Wołowiec

Kijanki i kretowiska (Zielińska Aleksandra) Wydawnictwo W.A.B., Warszawa

PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI

Chodzenie; Amras (Bernhard Thomas) tłum. Sława Lisiecka, Wydawnictwo Od Do, Łódź

Wykop (Płatonow Andriej (właśc. Klimientow Andriej Płatonowicz)) tłum. Adam Pomorski, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec

Wzniesienie (Ruskow Milen) tłum. Magdalena Pytlak, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków

Macocha (Hůlová Petra) tłum. Julia Różewicz, Wydawnictwo Afera, Wrocław

W ciemność (Bolavá Anna (właśc. Adamová Bohumila)) tłum. Agata Wróbel, Książkowe Klimaty, Wrocław

Zwycięzców poznamy 31 sierpnia 2018 na Gali Finałowej w Muzeum Emigracji w Gdyni. Z lauretami będzie się można spotkać w listopadzie w gdyńskich bibliotekach.

Autor zdjęcia: Wojtek Rojek