Dodany: 22.05.2018 20:07|Autor: Idę czytać

A najfajniejszy w tej książce jest cmentarz!

Znów czytałam o Ameryce w początku XX wieku, ale historia ta mogła wydarzyć się w każdym innym miejscu na świecie.

Lindor Nordstrom postanawia opuścić ojczystą Szwecję i osiedla się w Ameryce, w stanie Missouri. Kilka lat później, w roku 1889 umieszcza w gazecie anons matrymonialny. Na jego ogłoszenie odpowiada prześliczna Szwedka, która pracuje jako służąca w Chicago, Katrina Olsen. Ich spotkanie daje początek wielkiej miłości. Wkrótce powstaje również Elmwood Springs – mała wieś, w której kolejno pojawiają się różnorakie zabudowania.

Początkiem wszystkiego staje się mleczarnia Słodka Koniczyna. Dzięki niej Lindor i Katrina mogą zapewnić sobie i dzieciom godne życie, ale i sponsorować różne przedsięwzięcia w mieście. Tak, w mieście. Elmwood Springs się rozrasta. Wśród mieszkańców znajdują się mechanik, kupiec, dziennikarz itd. Nawet nie wiecie, jak ważnym miejscem dla całej opowieści okażą się Spokojne Łąki, miejscowy cmentarz.

Fannie Flagg postanowiła opisać sto trzydzieści lat życia mieszkańców Elmwood Spring, pokazując jak wszystko się rozwija, a później przemija i co tak naprawdę jest w życiu ważne. Ekscytacja elektrycznością, samochodami, telewizorami, erą disco czy wreszcie wpływem galerii handlowych i Internetu na losy społeczności – to wszystko tu znajdziemy.

"Całe miasto o tym mówi" wydawało mi się lekturą weekendową, ale gdy kończyłam powieść, przyszedł czas refleksji. Wraz ze śmiercią kolejnych bohaterów (nie ma co ukrywać, przez 130 lat kilku z nich odeszło) zaczęłam zastanawiać się nad sensem tego wszystkiego, co mnie otacza. Nad potrzebą miłości, przyjaźni, pracy zespołowej i posiadania sąsiadów. Elmwood Springs to przykład wielu miast, z których młodzi wyprowadzają się w poszukiwaniu lepszego życia.

Fannie Flagg napisała książkę skłaniającą do refleksji. A ja takie książki polecam!

[Recenzja znajduje się również na moim blogu]