Dodany: 25.05.2018 10:53|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nominacje do 25. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Centrum Literatury Dziecięcej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu ogłosiło listę książek nominowanych do 25. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Zbliża się Dzień Dziecka, więc jeśli szukacie prezentu, może wybierzecie coś z poniższej listy dziesięciu pozycji, które jury wyłoniło spośród 104 nadesłanych tytułów.

1. Pan Kardan i przygoda z vetustasem (Bednarek Justyna) wyd. Bajka
2. Dziura w gazecie (Głowińska Anita) wyd. Adamada
3. A niech to gęś kopnie (Guśniowska Marta) wyd. Tashka
4. Szatan i spółka: Dalsze przygody szatana z siódmej klasy (Lewandowski Konrad T. (Lewandowski Konrad Tomasz)) wyd. Nasza Księgarnia
5. Mietek, drużyna i piwnica, której nie ma (Milewska Marta H.) wyd. Dreams
6. Tata ma dziewczynę (Pierelotkin Ida) wyd. Akapit Press
7. Łopianowe pole (Ryrych Katarzyna (Dziki-Ryrych Katarzyna, Dziki Katarzyna, Ryrych-Korczyńska Katarzyna)) wyd. Adamada
8. Dom nie z tej ziemi (Strękowska-Zaremba Małgorzata) wyd. Nasza Księgarnia
9. Ada Judytka i zaginiony tałes (Suchowierska Agnieszka) wyd. Literatura
10. Lolek (Wajrak Adam) wyd. Agora

Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego jest przyznawana co roku polskim autorom za książkę literacką dla dzieci młodszych, opublikowaną w roku poprzedzającym konkurs.Nagrodę ustanowiły w 1994 roku Fundacja „Książka dla Dziecka” i redakcja kwartalnika „Guliwer”. Od 2004 roku przyznaje ją Miejska Biblioteka Publiczna im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu. Laureaci otrzymują wykonaną z brązu statuetkę Koziołka Matołka autorstwa Andrzeja Renesa oraz nagrodę pieniężną. W 2017 roku laureatką została Kasia Nawratek, wyróżniona za książkę „Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek”.