Dodany: 05.06.2018 10:00|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nominacje do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

Znamy nominowanych do 3 edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Spośród 75 debiutów prozatorskich jury wybrało pięć następujących tytułów:

Floryda (Bogdał Grzegorz) Wyd. Czarne,
Ludzie z Placu Słońca (Lipczak Aleksandra) Wyd. Dowody na Istnienie,
Hajstry: Krajobraz bocznych dróg (Robiński Adam) Wyd. Czarne,
Mikrotyki (Sołtys Paweł (pseud. Pablopavo)) Wyd. Czarne
Rzeczy, których nie wyrzuciłem (Wicha Marcin) Wyd. Karakter.

Co ciekawe, żadna z tych pozycji nie jest powieścią – w finale znalazły się opowiadania, eseje i reportaż literacki.

Zwycięzcę nagrody, nad którą patronat objęła Rita Gombrowicz, poznamy 9 września podczas festiwalu Opętani Literaturą. Oprócz gratyfikacji pieniężnej w wysokości 40 tysięcy złotych otrzyma on lornetkę (jedno z ulubionych „narzędzi” Gombrowicza) oraz statuetkę zwaną przez pierwszych laureatów „otwieraczem”. Jak mówi sekretarz kapituły i kurator Muzeum Witolda Gombrowicza, Tomasz Tyczyński, nagroda im. Gombrowicza jako jedyne w Polsce wyróżnienie dla prozaików debiutantów przyznawane przez profesjonalne jury ma otwierać tworcom drogę do czytelników i ich uznania.

W pierwszej edycji nagrodzeni zostali Weronika Murek za „Uprawę roślin południowych metodą Miczurina” i Maciej Hen za „Solfatarę”, w drugiej – Anna Cieplak za „Ma być czysto”.