Dodany: 19.07.2018 21:30|Autor:

„Źródłem poważnych kontrowersji wokół książki Lilli jest nie tyle ogólna diagnoza – liberałowie są w defensywie - ile wskazana przez autora przyczyna tego stanu rzeczy oraz droga wyjścia. Za główny powód słabości liberalnych polityków uznaje on bowiem tzw. liberalizm tożsamości, który zamiast na społeczeństwie jako takim koncentrował się do tej pory na emancypacji poszczególnych grup. Skupiał się na tym, co obywateli różni, zapominając o tym, co ich łączy”.

Z przemowy Łukasza Pawłowskiego

„Liberałowie mają słuszne argumenty, by poświęcać uwagę mniejszościom, wszak to ich prawa obywatelskie są najczęściej naruszane. Lecz w demokracji najlepszym sposobem na ich skuteczną obronę – a nie wykonywanie wyłącznie pustych gestów uznania i »celebracji« – jest zwycięstwo w wyborach, a następnie sprawowanie władzy przez dłuższy czas na każdym szczeblu. A jedynym sposobem na osiągnięcie tego celu jest stworzenie przekazu, który trafia do możliwie największej liczby ludzi i zbliża ich do siebie. Liberalizm tożsamości wywołuje dokładnie odwrotne skutki”.

Mark Lilla (fragment książki)

Mark Lilla. Profesor nauk humanistycznych na Uniwersytecie Columbia i nagradzany eseista magazynu „The New York Review of Books” oraz innych pism na całym świecie. Wśród jego książek są m.in. „The Shipwrecked Mind: On Political Reaction” (2016), „Bezsilny Bóg. Religia, polityka i ńowoczesny Zachód” (2007, wyd pol. 2009), „Lekkomyślny umysł. Intelektualiści w polityce” (2001, wyd. pol. 2006), „G.B. Vico: The Making of an Anti-Modern” (1994) oraz „The Legacy of Isaiah Berlin” (2001, wspólnie z Ronaldem Dworkinem i Robertem Silversem).

[Fundacja Kutura Liberalna, 2018]