Dodany: 25.07.2018 10:56|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Długa lista nominowanych do Man Booker Prize

Jury pod przewodnictwem Kwame Anthony'ego Appiah wskazało 13 pozycji wybranych spośród 171 tytułów zgłoszonych do Man Booker Prize. Po raz pierwszy w 50-letniej historii nagrody szansę na statuetkę ma komiks.

Belinda Bauer „Snap” (Wielka Brytania)
Anna Burns „Milkman” (Wielka Brytania)
Nick Drnaso „Sabrina” (Stany Zjednoczone)
Esi Edugyan „Washington Black” (Kanada)
Guy Gunaratne „In Our Mad And Furious City” (Wielka Brytania)
Daisy Johnson „Everything Under” (Wielka Brytania)
Rachel Kushner „The Mars Room” (Stany Zjednoczone)
Sophie Mackintosh „The Water Cure” (Wielka Brytania)
Michael Ondaatje „Warlight” (Kanada)
Richard Powers „The Overstory” (Stany Zjednoczone)
Robin Robertson „The Long Take” (Wielka Brytania)
Sally Rooney „Normal People” (Irlandia)
Donal Ryan „From A Low And Quiet Sea” (Irlandia)

„Jak najwyraźniej można się było spodziewać, zważywszy na czasy, na naszej półce z książkami znalazło się dużo prozy dystopijnej – wiele powieści okazało się inspirujących oraz niepokojących. Niektóre z tych, które wybraliśmy na tę długą listę, wydają się pilne i aktualne, inne mogą być podziwiane i lubiane w dowolnym czasie. Wszystkie te książki – traktujące o niewoli, ekologii, zaginionych osobach, przemocy w uboższych częściach miasta, wczesnej miłości, więzieniach, traumach, kwestiach rasowych – uchwyciły coś o świecie na krawędzi. Wśród ich wielu niezwykłych cech widać chęć ryzykowania formą. Uderzyła nas też ich niepokojąca siła: te powieści zakłóciły nasz sposób myślenia o rzeczach, o których wiedzieliśmy, i zmusiły nas do myślenia o rzeczach, o których nie wiedzieliśmy. Pomimo wszystkiego, co te książki mają ze sobą wspólnego, każda z nich jest szalenie charakterystyczna” – powiedział Kwame Anthony Appiah.

Krótka lista nominowanych zostanie ogłoszona 20 września. Każdy z autorów, który się na niej znajdzie, otrzyma 2500 funtów i specjalnie oprawioną edycję własnej książki. 16 października natomiast dowiemy się, kto wygra tegoroczną nagrodę Man Booker. Zwycięzca otrzyma 50 000 funtów.