Dodany: 27.08.2010 22:20|Autor: Camelia

Mroczne pióro Anne Bishop

Tytułowi Krwawi stanowią rasę zamieszkującą pełen grozy świat stworzony przez Anne Bishop. Jest on podzielony na wiele królestw, rządzonych przez potężne czarownice; ich moc opiera się Kamieniach, które dzierżą. Mężczyźni pełnią tu najczęściej drugorzędne role, często służąc kobietom jako niewolnicy, spętani zaklęciami, aby spełniać ich seksualne zachcianki. W tym społeczeństwie obowiązują ścisłe podziały hierarchiczne i rangi, których zrozumienie może być początkowo trudne dla czytelnika, ale w miarę zagłębiania się w meandry powieści wszystko staje się bardziej klarowne.

Fabuła powieści skupia się wokół dziewczynki o imieniu Jaenelle, osoby obdarzonej niezwykłą mocą - jej symbolem są Czarne Kamienie, najsilniejszy artefakt, który może być noszony przez Krwawego. Jej potęga stanowi zagrożenie dla wielu ludzi, którzy zrobią wszystko, żeby na zawsze zniknęła z powierzchni ziemi. Jednak Jaenelle znajdzie także przyjaciół, gotowych na wszystko, żeby ją chronić i wiernie jej służyć.

Śledząc losy młodej czarownicy odwiedzimy wiele mrocznych miejsc, takich jak Piekło, Kraina Cieni czy Sieć. Poznamy również pełnokrwistych bohaterów o skomplikowanej psychice, których działaniami kierują złożone motywy. Zanurzymy się w ponurym świecie, gdzie seks i przemoc często stapiają się w jedno, ale mimo to nie brak tu prawdziwej miłości, lojalności i oddania. Wszystkie te elementy nakładają się na siebie, tworząc niepowtarzalny, pełen napięcia nastrój opowieści.

Jak widać, książka niezmiernie mi się spodobała. Mówiąc szczerze, już dawno nie miałam do czynienia z tak dobrym kawałkiem fantastycznej prozy.

Polecam każdemu, kto lubi fantasy w mrocznym wydaniu.