Dodany: 30.08.2018 10:44|Autor:

Książka: Zwierzęta a zabobony
Bereszyński Andrzej, Tomaszewska Sylwia
Notę wprowadził(a): palewa

„[...] jak u nas wilkołak, tak w kulturze Malajów - świniołak. Po prostu, niektórzy źli ludzie zmieniają się nocami w świnię, zakradają się do śpiących w wioskach, wchodzą w obejścia, wyjadają co się da, kradną. Jeden z naszych przyjaciół, specjalista od kultur Azji i Pacyfiku zagadnął kiedyś pana profesora z Indonezji (na bankiecie w ambasadzie), czy na Malajach się to jeszcze zdarza.
- Ależ panie - wybuchnął oburzony profesor - jesteśmy nowoczesnym krajem, to są przypadki skrajnie rzadkie!”
Z Przedmowy Domicelli Bożekowskiej i Andrzeja Goryńskiego

ANDRZEJ BERESZYŃSKI studiował pod kierunkiem profesorów Jana Sokołowskiego oraz Ryszarda Graczyka. W latach 1994-2009 kierował Katedrą Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Był inicjatorem utworzenia Rezerwatu im. Bolesława Papiego na Jeziorze Zgierzynieckim. W latach 1996-2009 prowadził w Stobnicy hodowlę wilków. Dzięki między innymi jego pracom, w 1998 roku umieszczono wilka na liście zwierząt chronionych w Polsce. Kierował Komisją Ochrony Zwierząt PROP, jest przewodniczącym Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Prof. dr hab. Andrzej Bereszyński zajmuje się problematyką ochrony przyrody, w szczególności restytucją zagrożonych gatunków zwierząt: dropia, wilka, bobra europejskiego i żubra. Interesuje się hodowlą konika polskiego w typie tarpana leśnego.

SYLWIA TOMASZEWSKA jest absolwentką Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Interesuje się wpływem legend i mitów na nasz stosunek do zwierząt. Wspólnie z prof. dr. hab. Andrzejem Bereszyńskim napisała wiele artykułów popularnonaukowych na temat relacji między ludźmi a zwierzętami.

[Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, 2011]