Dodany: 03.09.2018 09:26|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Margit Sandemo nie żyje

Margit Sandemo, norweska autorka znanej „Sagi o Ludziach Lodu”, zmarła w wieku 94 lat. Odeszła we śnie w sobotę wieczorem w swoim domu w Skanii.

Zgodnie z komunikatem prasowym wydanym przez rodzinę, Sandemo życzyła sobie, by nie organizowano pogrzebu. Odbyć ma się jedynie kameralna ceremonia, podczas której rodzina rozsypie prochy autorki w pobliżu jej domku letniskowego w górach Valdres.

Urodzona w roku 1924 w Lenie pisarka wydała około 185 książek, które na całym świecie sprzedano w 38 milionach egzemplarzy. Choć mieszkała w Norwegii, jej powieści w większości były oryginalnie pisane po szwedzku i tłumaczone na norweski. Największą popularność przyniosła autorce składająca się z 47 części „Saga o Ludziach Lodu”, opowiadająca o dziejach tytułowego rodu, którego przodek, Tengel Zły, aby otrzymać nieśmiertelność, zawarł pakt z diabłem. Serię zalicza się do literatury fantastycznej, ale zawiera ona także elementy romansu, horroru i wątki historyczne.

Zdjęcie: Bjarne Thune - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11527702