Dodany: 15.09.2018 09:00|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wybierz laureata Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej

Niedawno ogłoszono listę nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Jedna z siedmiu książek zostanie także wyróżniona Nagrodą Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej. Głosowanie już trwa – każdy może oddać jeden głos na swojego faworyta na stronie www.angelus.com.pl. Mamy na to czas do 12 października. Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone podczas gali wręczenia Nagrody Angelus, która odbędzie się 13 października we Wrocławiu.

Lista nominowanych książek, na które można głosować:
Nad piękną modrą Dřevnicą (Bajaja Antonín) tłum. Dorota Dobrew, Wydawnictwo Książkowe Klimaty | Czechy
Po trochu (Gogola Weronika) Wydawnictwo Książkowe Klimaty | Polska
Pamięć (Nádas Péter) tłum. Elżbieta Sobolewska, Biuro Literackie | Węgry
Hostel Nomadów (Nowaczewski Artur) Wydawnictwo Iskry | Polska
Robinson w Bolechowie (Płaza Maciej) Wydawnictwo W.A.B. | Polska

Kruso (Seiler Lutz) tłum. Dorota Stroińska, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego | Niemcy
Czarna ikona – Biełomor: Kanał Białomorski – dzieje, ludzie, słowa (Sworzeń Marian) Wydawnictwo Sic! | Polska

Zmarła w 2013 roku Natalia Gorbaniewska była rosyjską poetką, dziennikarką i tłumaczką literatury polskiej (za przekłady m.in. Czesława Miłosza, Józefa Mackiewicza i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w 1992 roku została nagrodzona przez Polski PEN Club), a także pierwszą przewodniczącą jury Angelusa. Nagrodę jej imienia ustanowiono pięć lat temu i od tamej pory zdobyli ją m.in. Varujan Vosganian i Pavol Rankov.