Dodany: 10.03.2019 14:55|Autor:

Janusz Gajos

Jeden z najwybitniejszych i najbardziej lubianych polskich aktorów. Postacie mężczyzn w jego wykonaniu - ponad trzysta w filmie, teatrze i telewizji - wydają się bardziej realne niż w rzeczywistości. To siła talentu i wyobraźni. Dzięki kreacjom aktora, doznajemy wzruszeń i refleksji. Poznajemy tajemnice ludzkiej natury, i choć jej kształty wydają się często zaskakujące, nieoczekiwane, zwykle są prawdziwe. Zatem forma, jaką na użytek danej postaci aktor wymyślił, okazała się trafna. Ale to znaczy także, że poza talentem, wdziękiem, urodą Janusz Gajos odznacza się niebywałą zdolnością transformacji. Oddaje swoje ciało i głos, myśli i emocje na użytek granej postaci, a jednocześnie pozostaje sobą. Ta sztuka udaje się tylko najwyższej klasy zawodowcom. Gajos jest jak markowe wino, im starszy, tym lepszy. Potrafił pokonać wiele przeciwności, by to osiągnąć.

Elżbieta Baniewicz

Absolwentka polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.

Autorka monografii "Kazimierz Kutz - z dołu widać inaczej" (WAiF, 1994), "Anna Dymna - ona to ja" (Twój Styl, 1997, Świat Książki, 2001), "Kazimierz Kutz" (Iskry, 1999), "Lata tłuste czy chude? - szkice o teatrze polskim 1990-2000" (Errata, 2000) oraz kilkuset artykułów w periodykach polskich ("Teatr", "Theatre en Pologne", "Kultura") i zagranicznych ("Perfoming Art Journal", "Theatre Journal", "Individualitat"). Pracuje w najstarszym polskim miesięczniku literackim "Twórczość".

[Świat Książki, 2003]