Dodany: 11.03.2019 00:13|Autor:

Kiedy kończą się pieniądze i trzeba zacisnąć pasa, dobrze zajrzeć do książki Aleksandra von Schönburga. Z niej można dowiedzieć się, że jadanie w restauracjach jest dowodem drobnomieszczaństwa, wakacje na Majorce ogłupiają, a drogie samochody jako oznaka statusu to żenujący przeżytek.

Jak kłopoty finansowe przekuć na intelektualne korzyści? Autor, potomek znakomitego arystokratycznego rodu od stuleci praktykującego finansową degradację, z całą pewnością wie coś o tym. Jego ironiczny poradnik szczęśliwego życia bez grosza przy duszy to owoc połączenia osobistych doświadczeń, mądrości filozofów i błyskotliwej refleksji nad konsumpcyjnym stylem życia dzisiejszych Europejczyków. Czy musimy ubierać się w Versace, żeby być szczęśliwym? Czy potrzebna nam do tego świetnie płatna i nobilitująca praca? Alexander von Schönburg w sposób tyleż zabawny, co inteligentny pokazuje, że poza atrybutami szczęścia, które można mieć za pieniądze, są jeszcze takie imponderabilia, jak niczym nieuzasadnione dobre samopoczucie, inteligencja, dowcip, dobry gust, a także poczucie przyzwoitości.

[PIW, 2006]