Dodany: 27.02.2005 15:45|Autor: Krzysztof 51

"Klejnot" - obrona polskiej ziemi

"Klejnot" jest książką o sytuacji na polskiej wsi w XIX w. Główny bohater, Szymon Łabędzki, jest zarządcą majątku w Sokołowie u pana Sokolnickiego. Ukazana jest ówczesna bardzo trudna sytacja ziemiaństwa oraz chłopów w Polsce w zaborze rosyjskim na Kresach Wschodnich. Wyraziste opisy sytuacji materialnej ziemiaństwa, ich trudności związane z utrzymaniem się na ziemi, jak również w konsekwencji polityki zaborczej pozbywanie się majątków. Ale na tle tych trudności są pokazane postaci szlachetne, kochające ziemię - to właśnie ziemianin Sokolnicki i jego zarządca Łabędzki, którzy próbują uratować przed licytacją i długami oraz obciążeniem podatkowym zaborcy polską ziemię. Po wielu trudnościach i wyrzeczeniach, w sytuacji bez wyjścia, majątek zostaje uratowany.

Wielcy patrioci ziemianie i chłopi, wielka wiara i kultura, wspaniała obyczajowość, serdeczność oraz przeogromna wola walki o tak ważny "element" Ojczyzny, jakim jest ziemia. "Tyle Ojczyzny, ile ziemi" - o tym wiedzieli bardzo dobrze nasi przodkowie i bardzo ją kochali. Warto przeczytać, aby zastanowić się nad dzisiejszymi postawami niektórych ludzi i zobaczyć kto jest patriotą, a kto zdrajcą polskości w dzisiejszej naszej rzeczywistośći.