Dodany: 16.10.2019 07:52|Autor:

Może lepiej, gdyby to wszystko było powieścią. Albo jeszcze lepiej – bajką o despocie rządzącym małym krajem, który kiedyś był wielki. Ale to wszystko dzieje się naprawdę. Ten kraj istnieje.

Ziemowit Szczerek wędruje po Europie Środkowo-Wschodniej w przededniu setnej rocznicy traktatu w Trianon i przygląda się Węgrom owładniętym obsesją minionej wielkości. Zagląda przez płot pewnego domu w Felcsút, plącze się po zapyziałych budapeszteńskich zaułkach, pije z chłopakami gdzieś pod Klużem, jedzie zygzakiem wzdłuż słowacko-węgierskiej granicy, snuje się po dziurawych drogach Zakarpacia i szuka śladów dawnego imperium w okolicach Miercurea Ciuc. I zapisuje, co widzi, co mu ludzie powiedzieli, co podsłuchał. A że przy okazji co rusz wchodzi mu w paradę jego własna ojczyzna, ciągle spotyka w tej drodze rodaków, to i cóż dziwnego – w końcu "Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát".

Ziemowit Szczerek jest pisarzem, dziennikarzem i publicystą urodzonym w 1978 roku w Radomiu. Współpracował m.in. z magazynami "Lampa", "Polityka" oraz "Nowa Europa Wschodnia". Jest absolwentem prawa oraz, podyplomowo, nauk politycznych. Od lat związany z Krakowem. Jest twórcą eseistycznych i fabularyzowanych reportaży - m.in. "Przyjdzie Mordor i nas zje" oraz "Rzeczpospolita zwycięska". Jego książki zebrały liczne pochwalne recenzje i są cenione przez czytelników.

[Czarne, 2019]