Dodany: 10.11.2019 19:44|Autor:

Książka: Dzieci Kronosa
Lebiediew Siergiej
Notę wprowadził(a): Rbit

Rosja i Niemcy. Dwie wojny światowe. Dwie najstraszniejsze dyktatury w historii ludzkości. Dwa reżimy totalitarne, które zmusiły ludzi do niszczenia własnej przeszłości i przyjmowania wyraźnie wyznaczanych przez państwo słusznych tożsamości politycznych.

Opowieść o rodzinie, której przodek przybył do Rosji z Niemiec jako apostoł homeopatii, pozostawiając swoim potomkom chwiejny świat na styku kultur. Historia fatum obejmująca okres od XIX wieku do współczesności ujawniana w trakcie śledztwa Kiriłła, jedynego pozostałego przy życiu członka rodu. Kiriłł zabiera nas w podróż przez wieki chaosu, przeszukując archiwa i cmentarze całej Europy.

Powieść rzuca światło zarówno na losy jednostek, jak i polityczną historię Rosji.

"Od czasów Sołżenicyna Rosja nie miała pisarza tak oddanego historii własnego kraju i jej śladom w świadomości zbiorowej... Lebiediew może być uznawany za najważniejszego rosyjskiego pisarza młodego pokolenia".

"The New York Review of Books"

"Wybitne... Lebiediew debatuje w stylu Tołstoja nad »przepływem energii historii«, poprzez który czyny dalekich przodków mogą zaważać na losach ludzi żyjących setki lat później".

"The Wall Street Journal"

"Lebiediew widzi w rosnącym prześladowaniu mniejszości nie tylko konsekwencję, ale także niemal nieodłączny warunek wstępny totalitaryzmu".

"Süddeutsche Zeitung"

[Claroscuro, 2019]