Dodany: 17.11.2019 18:21|Autor: SFsince2018

Brian Aldiss, Cieplarnia, recenzja

Przyszedł dziś czas, abym zrecenzował kolejną książkę z serii Wehikuł Czasu [Rebis]; mowa o "Cieplarni" autorstwa Briana Aldissa. W 1962 roku książka otrzymała prestiżową nagrodę Hugo. Biorąc pod uwagę bardzo pozytywne wrażenie, jakie zrobiła na mnie inna książka z serii – "Aleja potępienia" Rogera Zelaznego - moje oczekiwania względem "Cieplarni" były bardzo wysokie.
Dzieło liczy 310 stron i zostało podzielone na trzy części. Na kartach powieści Aldissa czytelnik poznaje bardzo oryginalną wizję odległej przeszłości, w której Ziemia przestała się obracać, a warunki klimatyczne na niej przypominają ogród botaniczny. Ludzie z niewyjaśnionych przyczyn porzucili technologię i „powrócili na drzewa”, stając się czymś zbliżonym do roślin. Główny bohater książki, Gren, zostaje zmuszony do rozpoczęcia niezwykłej podróży, w trakcie której odkryje wiele niezwykłych roślin i mieszkańców planetarnej dżungli. Będzie mu dane również poznać skrawki historii dawnej ziemi i ludzkości.
Wczytawszy się w kolejne rozdziały, poznamy również głębokie myśli autora dotyczące dramatycznej przyszłości naszej planety: „Ten wiek jest długą epoką roślinności. Wyrosła ona zielenią na Ziemi, rozkrzewiła się i rozpleniła bez udziału myśli. Przybrała wiele form i eksploatuje wiele środowisk, tak że od dawna wypełniony jest każdy ekologicznie przydatny zakątek. Ziemia jest potwornie przepełniona, bardziej niż kiedykolwiek we wcześniejszych latach. Wszędzie rośliny... wszystkie pomysłowo, bezmyślnie wysiewają się i rozmnażają, podwajają zamęt, zaostrzają palący problem znalezienia choćby szczeliny dla jeszcze jednego źdźbła trawy, aby miało gdzie wyrosnąć”[1].

Wśród zalet "Cieplarni" na pierwszym miejscu wymieniłbym interesujący pomysł na fabułę i wykreowany świat, z jakim do tej pory się nie zetknąłem. Atutem książki jest również znakomicie zaprojektowana przez Igora Morskiego okładka, która jest zachwycająca i oddaje klimat opowieści.
Niestety, przebrnięcie przez kolejne rozdziały książki było dla mnie bardzo trudne. Przyjemność z czytania odbierały mi w znacznej mierze opisy niezwykłych roślin i plemion o jeszcze bardziej niezwykłych nazwach np. brzunio-brzucho-ludzi, szczudłaki, futroszorstki. W książce widać znaczną przewagę opisów nad liczbą dialogów, co stwarza wrażenie, iż historia rozwija się w żółwim tempie.

Reasumując, "Cieplarnia" nie przypadła mi do gustu. Doceniam oryginalną wizję świata stworzonego przez Aldissa, jednak od książek nagrodzonych nagrodą Hugo oczekuję, iż zapadną mi w pamięć na bardzo długo. Mimo to zachęcam wszystkich czytelników do sięgania po kolejne pozycje książkowe z serii "Wehikuł czasu".

(1) Brian Aldiss, "Cieplarnia", przeł. Marek Marszał, wyd. Rebis, 2019, s. 185.

Recenzja została zamieszczona na stronie mojego bloga.

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 18.11.2019 09:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Przyszedł dziś czas, abym... | SFsince2018
Za wiele ocen nie wystawiłeś, ale 2.5 dla "Cieplarni" albo 3.0 dla Ostatni Władca Pierścienia: Wojna o pierścień oczami Saurona (Jeskow Kirył J. (Yeskow K. J.)) sprawiają dla mnie wrażenie, jakbyś po prostu nie lubił sf i fantasy, albo szukał w tych gatunkach czegoś innego, niż można otrzymać. Naprawdę wizja Ziemi za parę milionów lat, połączonej długimi na setki tysięcy kilometrów nićmi roślino-pająków z Księżycem, pod czujnym okiem dogorywającego jako czerwony olbrzym Słońca, wraz z fantasmagoryczną wizją symbiozy człowieka z grzybem, pełniącym rolę mózgu, pozwala na "docenienie oryginalnej wizji świata" zaledwie na tak marną ocenę? Aż się boję, jak oceniłbyś sztandarowe dzieło z tematyki "statek arka", czyli Non stop (Aldiss Brian Wilson) albo takie "niewspółczesne" klasyczne arcydzieła, jak Piknik na skraju drogi (Strugacki Arkadij (pseud. Jarosławcew S.), Strugacki Borys), Robot (Wiśniewski-Snerg Adam) czy Fiasko (Lem Stanisław)...