Dodany: 06.01.2020 15:09|Autor: Gebon

Książka: Logika Uniwersum
Szymczak Bohdan

Suplement do "Pustej Ziemi"

„Logika Uniwersum” jest kolejną książką autorstwa Bohdana Szymczaka. Jego poprzednia powieść, „Pusta Ziemia”, zaskoczyła mnie czystością formy twardej fantastyki naukowej, która w połączeniu z niebanalną fabułą oraz zupełnie niespotykaną wizją przyszłości dała w rezultacie jedną z ciekawszych książek fantastyczno-naukowych, jakie miałem okazję przeczytać.

„Logika Uniwersum” podniosła jeszcze poprzeczkę, którą autor ustawił sobie w „Pustej Ziemi”. Tym razem w obszarze jego zainteresowań znalazła się alternatywna rzeczywistość i alternatywna przyszłość, którą pokazuje nie tylko w odniesieniu do świata realnego, ale również do wyimaginowanego świata literatury fantasy. W efekcie otrzymujemy obraz zaskakujący wiarygodnością przekazu do tego stopnia, że gdyby czytelnik po lekturze książki spotkał na ulicy elfa lub krasnoluda, to nie okazałby większego zdziwienia. Również problemy, z jakimi muszą borykać się te wymyślone postacie, wydają się rzeczywiste i prawdziwe do tego stopnia, że zatraca się poczucie ich fikcyjności. Ten wątek, należący do gatunku fantasy, zawarł autor w krótkiej powieści „Fantasy”, będącej częścią „Logiki Uniwersum”.

Pozostała część książki należy do gatunku fantastyki naukowej, political fiction oraz fantastyki socjologicznej i składa się z kilku opowiadań zróżnicowanych w treści i formie. Znajdziemy tam zarówno obraz społeczeństwa, które wyrosło z zasad ateńskiej demokracji i funkcjonuje do dzisiaj w takim systemie, jak też bardzo nam bliskie problemy współczesnego człowieka, którego życie jest poddane dyktatowi mediów społecznościowych.

Z kolei w opowiadaniu „Wieczory z kosmitką” autor udowadnia, że jego pomysł na przyszłość cywilizacji ziemskiej, który pokazał w „Pustej Ziemi”, nie jest jedyną możliwością i pokazuje inną jej wersję, wcale nie mniej przekonującą.
Najważniejszym opowiadaniem jest niewątpliwie tytułowa „Logika Uniwersum”. Można je traktować jako suplement do „Pustej Ziemi”, gdyż wreszcie autor wyjaśnia, co miał na myśli, używając tego określenia we wcześniejszej książce. Trzeba przyznać, że jest ono perłą w koronie całego tomu i niewątpliwie najbardziej wartościową jego częścią. To zarówno rozprawa filozoficzna o istocie bytu i sensie istnienia, jaki i studium psychologiczne bohatera, którego los rzucił do pracy w korporacji w wielkim mieście. Autor sformułował tzw. trzy Prawdy Obiektywne, które są produktem jego analizy współczesnej wiedzy naukowej, zaś droga dojścia do tych wniosków wiedzie poprzez osiągnięcia znanych filozofów. Znajdziemy tu zarówno myśli pochodzące ze starożytnej Grecji i epoki Oświecenia, jak też nowożytnych filozofów, z Fryderykiem Nietzsche na czele.

Lektura „Logiki Uniwersum” zmienia sposób patrzenia na świat, który nas otacza. Można nie zgadzać się z autorem, którego tezy mogą wydać się zbyt radykalne, ale nie sposób przejść wobec nich obojętnie.