Dodany: 25.02.2020 18:27|Autor: Martak180

Książka: Królestwo Mostu
Jensen Danielle L.

Królestwo Ithicany

Maridrinka Lara ma trudną misję – w ciągu roku musi zabić władcę Ithicany, by ocalić ojczyznę. Wychowana na pustyni w izolacji, karmiona kłamstwami stawia czoło nowej rzeczywistości. Zderzenie jej informacji i wyobrażeń z faktami zmusza ją do zweryfikowania poglądów. Zastanawia się, co jest prawdą, a co złem. Rozdziera ją wewnętrzny konflikt – pomóc Maridrinie czy swoim nowym poddanym?

Autorka stworzyła przemyślaną fabułę opartą na polityce i uczuciach, osadzoną w fantastycznym, oryginalnym świecie. Tu najważniejszy jest Most – jedyny lądowy szlak handlowy, łączący kontynenty i okoliczne królestwa. Kontroluje go Ithicana rozsiana na wyspach. Jej byt zależy od handlu, lecz przez ciągłe ataki innych państw cierpią i giną poddani. Ithicana, spowita mgłą i tajemnicą jak Most, strzeżona jest przez morze pełne rekinów i zabezpieczeń oraz sztormy, ale przez dwa miesiące w roku narażona jest na ataki innych. To czas Pływów Wojny…

Od razu zostałam wciągnięta w międzynarodowy konflikt, zawiłe intrygi polityczne i spiski. Dałam się porwać akcji i uwikłać w walkę o Most i skomplikowane relacje Lary i Arena. Autorka zgrabnie prowadzi akcję, oddając głos głównym bohaterom, między którymi iskrzy od emocji i docinków. Ich cięte riposty bawią. W powieści cały czas czuć napięcie. Atmosferę grozy buduje pogoda, walka na śmierć i życie, niespodzianki w morzu. D.L. Jensen pisze lekko i barwnie, zgrabnie snuje opowieść. Książkę czyta się szybko i przyjemnie mimo schematyzmów, dawki przewidywalności i niewielu nagłych zwrotów akcji. Autorka sięgnęła po schemat zwaśnionych królestw i aranżowanego ślubu w imię pokoju, walki o nowe terytoria i wpływy. Uniwersalna tematyka powieści jest aktualna. Zakończenie do pewnego stopnia przewidywalne, ale i zaskakujące. Zabrakło mi tylko mapy.

„Królestwo Mostu” to powieść zabierająca czytelnika w fantastyczny świat politycznych rozgrywek, walk o wpływy i dobro poddanych oraz uczuć między "Waszymi Wysokościami". Okraszona humorem i nutą erotyki, drapiąca pazurem i machająca maczetą gwarantuje szaloną pogodę i burzę emocji oraz rozdarcie między stronami. Dobra powieść na oderwanie się od rzeczywistości.

Recenzja została opublikowana również na innych stronach internetowych.