Dodany: 16.04.2020 12:59|Autor:

Książka: Rozmowy nocą
Kleberger Ilse
Notę wprowadził(a): KrzysiekJoy

Ilse Kleberger, pisarka zachodnioniemiecka starszego pokolenia, jest z wykształcenia lekarką. Przez długi czas łączyła działalność literacką z pracą w swoim zawodzie, który porzuciła przed kilku laty, by zająć się wyłącznie pisaniem. Twórczość jej obejmuje liryki, opowiadania, powieści dla dorosłych i młodzieży, literaturę faktu. Utwory Ilse Kleberger, wydawane w setkach tysięcy egzemplarzy, cieszą się w RFN dużą popularnością. Jedna z jej książek znalazła się na liście najlepszych książek młodzieżowych.

W "Rozmowach nocą" pisarka - z dużą wrażliwością na sprawy ludzkie i znajomością psychiki młodego człowieka - ukazuje problem alkoholizmu i narkomanii wśród młodzieży, problem, który we współczesnym świecie urósł już do rangi poważnej kwestii społecznej. W Polsce sprawy te zajmują coraz więcej miejsca w badaniach psychologów, pedagogów, socjologów, zaczynają też pojawiać się w literaturze dla młodzieży.

"Rozmowy nocą" - to opowieść o losach siedemnastoletniego Beniamina, który podejmuje próbę wydobycia się z nałogu. Walczy z samotnością, walczy z ludźmi, a przede wszystkim z samym sobą. I zwycięża. Ilse Kleberger nie daje w swojej książce żadnych recept, ukazuje tylko drogę - jedną z możliwych - powrotu do normalnego życia.

[Nasza Księgarnia, 1989]