Dodany: 24.04.2020 20:05|Autor:

Książka: Forrest Gump
Groom Winston
Notę wprowadził(a): Pingwinek

"Powiem wam jedno: bycie idiotem to nie pudełko czekoladek. Ludzie śmieją się, nerwują, poszturchują. Teraz gadają, że trzeba być miłym dla zapóźnionych, ale powiem wam tyle - nie zawsze jest tak. W każdym razie ja się nie skarżę, bo jak to się mówi, mam kawał ciekawego życia. Jestem idiotem od urodzenia. Moje IQ doszło do siedemdziesiątki, tak że jak mówią, nie ma o czym gadać. (...) No więc wiem trochę o idiotach. Może tylko o tym wiem coś naprawdę (...) Najbardziej lubię Lenniego z »Myszy i ludzi«. Ci faceci, co piszą, dobrze pokapowali, bo ich idioty zawsze są bystrzejsze, niż się ludziom zdaje. Z tym to się zgadzam. Każdy idiot się zgodzi".

"»Forrest Gump« wywodzi się w prostej linii od Wolterowskiego Kandyda oraz Hucka Finna; jego humor jest agresywny i dosadny, ironia niesłychanie celna. Zarazem nie chodzi tu o pusty śmiech, osądowi zostają bowiem poddane najznamienitsze postacie naszej kultury i historii. Kto nie czytał tej książki, zasługuje na to, aby zimę spędzić w Dakocie Północnej".

Jim Harrison

[Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2007]