Dodany: 06.05.2020 23:52|Autor:

Książka: Darowane kreski
Papuzińska Joanna
Notę wprowadził(a): margines

"Darowane kreski" to wspomnienia z dzieciństwa popularnej autorki książek dla dzieci ("Agnieszka opowiada bajkę", "Nasza mama czarodziejka", "Asiunia", "Bajczary i czarbaje"), krytyka literackiego, profesora na Uniwersytecie Warszawskim.

Autorka w ujmujący sposób prezentuje obraz dzieciństwa szczęśliwego, mimo dramatycznych wydarzeń, w jakich przyszło je przeżyć (lata wojny w Warszawie i pierwsze lata powojenne), podbudowanego miłością i uczącego otwarcia na świat i ludzi.

Książka ukazuje świat dziecka pełen rodzinnego ciepła, a w jego centralnym punkcie dom - ostoję i schronienie dla wszystkich.

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Janusza Korczaka

Joanna Papuzińska. Profesor zwyczajny nauk humanistycznych, krytyk literacki, autorka wielu rozpraw dotyczących literatury dziecięcej. Jej utwory są włączone do kanonu klasyki literatury dziecięcej. Opowiadanie "Asiunia" otrzymało Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy. Autorka za całokształt twórczości została uhonorowana Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego oraz medalem Polskiej Sekcji IBBY. Kawaler Orderu Uśmiechu.

[Wydawnictwo Literatura, 2019]