Dodany: 08.05.2020 16:17|Autor:

Książka: Gwiazdy patrzą na nas
Cronin Archibald Joseph
Notę wprowadził(a): kalais

Rzecz dzieje się przed pierwszą wojną światową i kilkanaście lat po niej w górniczym okręgu w Anglii. Straszliwe, urągające zasadom bezpieczeństwa warunki pracy w kopalniach. Wyzysk robotników stosowany przez bezwzględnych właścicieli kopalń. Głód i nędza górników i niezmierzone bogactwa sprytnych przedsiębiorców. Górnicy walczą o swoje prawa, szerzą się strajki i demonstracje. Także w parlamencie postępowi politycy podejmują próby zmiany istniejącej sytuacji, próby niestety zakończone niepowodzeniem.

To wszystko jest tłem powieści Cronina, pełnej dramatycznych wydarzeń, ukazanych w sposób barwny i nacechowany realizmem. Autor przykuwa uwagę czytelnika nie tylko wartką akcją i zaciekawiającą narracją, nie tylko żywymi kreacjami bohaterów i rozważaniem istotnych kwestii moralno-psychologicznych, ale także - i przede wszystkim - rozległym obrazem stosunków obyczajowych i prezentacją interesującej problematyki społecznej.

Trzecie już wydanie książki Cronina publikowane przez Instytut Wydawniczy PAX - podobnie jak inne powieści tego autora ("Cytadela", "Klucze królestwa", "Zielone lata") - cieszyć się będzie z pewnością wielkim powodzeniem i nie zagrzeje długo miejsca na półkach księgarskich.

[Instytut Wydawniczy PAX, 1973]