Dodany: 01.07.2020 20:34|Autor: J

Czytatnik: #?!

III kwartał 2020

L i p i e c   2 0 2 0

1 (19) Odcienie czerni (Chyliński Adam, Szpak Bartosz) (4,0) audio

Słuchowisko: Sherlock Holmes w steampunkowej scenerii. Fajna, nastrojowa aranżacja dźwiękowa. Ale treść nie bardzo się kupy trzyma. Z jednej strony źli ludzie porywają żonę Watsona, a z drugiej wysyłają bandytę, który ma go zabić. Z jednej strony więzią prawdziwego Pycrofta, a z drugiej mordują jego zamiennika. Wynajmują fałszywą staruszkę Bernadette (a potem oczywiście ją mordują) chyba tylko po to, by bohaterów naprowadziła na właściwy trop. Itd., itp.

Po namyśle i kolejnym odsłuchaniu ostatniego rozdziału postanowiłem podwyższyć ocenę do 4,0. Audiobooków słucham ostatnimi czasy głównie do poduszki, tak było i w tym przypadku. Okazało się, że mimo kilku podejść dopiero teraz dotrwałem do samego zakończenia, w którym nieoczekiwanie swoją rolę ujawnia Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu. Tak czy inaczej, już samo to, że przy lekturze dobrze mi się zasypiało (mimo pojawiających się od czasu do czasu krzyków), zasługuje na dodatkowe zaplusowanie.

2 (20). Crazy Nauka: Fakt, nie mit: Obalamy naukowe mity (Stanisławska Aleksandra (Stanisławska Ola), Stanisławski Piotr) (4,5) audio

Za obalanie (pseudo)naukowych mitów zabrała się "Crazy Nauka", czyli małżeństwo Piotra i Aleksandry Stanisławskich. Po pierwszych rozdziałach byłem trochę rozczarowany i znudzony, bo ile razy można szydzić z antyszczepionkowców, kreacjonistów czy osób drżących przed "chem trails". Później było jednak i trochę ciekawszego materiału, np. całkiem obszernie wytłumaczona kwestia zmian klimatycznych czy o promieniowaniu elektromagnetycznym. W ogóle bardziej interesujące były rozdziały, które powstały przy współpracy z jakimś naukowcem.

Autorzy wypowiadają się z bardzo dużą pewnością siebie (zapewne na wrażenie to wpływa też ton głosu lektora, Macieja Jabłońskiego). Zwrócił moją uwagę np. rozdział o GMO, który nawiązuje i korzysta z książki Rotkiewicza "W królestwie Monszatana". Czytałem ją kilka miesięcy temu i miałem wrażenie pewnej tendencyjności (zob. I kwartał 2020). W szczególności autor kluczył w kwestii roślin sztucznie uodparnianych na biobójcze środki chemiczne (glifosat), z jednej strony trzymając się swojej przewodniej tezy o dobrodziejstwie GMO, a z drugiej nie chcąc chyba jednak wprost twierdzić, że możliwość wylania nieograniczonej ilości herbicydu na pole jest dla środowiska jednoznacznie pozytywna. "Crazy nauka" takich skrupułów natomiast nie ma i twierdzi, że to też jest dobre, bo roundup jest mniej szkodliwy niż inne środki, które zostałyby użyte w przypadku roślin niezmodyfikowanych. Hm.

Tematy poruszone w książce: teorie spiskowe, fake newsy, mit naturalności, płaska Ziemia, homeopatia, szczepienia, kwestionowanie ewolucji, globalne ocieplenie, chem trails, GMO, promieniowanie elektromagnetyczne, szkodliwość telefonów komórkowych, kuchenek mikrofalowych i ruterów wifi.

S i e r p i e ń   2 0 2 0

1 (21). Sierżant Cuff (Komander Krzysztof, Krzemińska Kinga) (3,5) audio

Kolejne słuchowisko wydane przez Audiotekę. Stworzyli je Krzysztof Komander i Kinga Krzemińska. Opierali się na motywach dość klasycznej już powieści pt. "Kamień Księżycowy" (której nie czytałem) autorstwa niejakiego Wilkiego Collinsa (którego nie znam wcale).

Główni bohaterzy to szwejkowaty sierżant Cuff, który mimo pewnej pierdołowatości jednak rozwiązuje sprawy oraz jego przełożony komendant, którego nazwiska nie pomnę, zresztą co za różnica. Książka ma charakter wymiany korespondecji mailowej między nimi, a czasami także rozmowy w gabinecie szefa, gdzie ten głównie obsztorcowuje Cuffa. Intryga kryminalna jest dość absurdalna. Aranżacja dźwiękowa taka sobie, zdecydowanie słabsza niż stempunkowy Sherlock Holmes z zeszłego miesiąca. Parę zabawnych scenek było, ale ogólnie bez fajerwerków.

N i e u k o ń c z o n e
* Kod szczęścia: Dlaczego jedni mają w życiu szczęście, a inni pecha (Wiseman Richard) () audio
* Wszystkie lektury nadobowiązkowe (Szymborska Wisława) () ebook
* How Software Works (V. Anton Spraul) [ebook~]