Dodany: 19.08.2020 10:41|Autor:

Maria Janion w "Niesamowitej Słowiańszczyźnie" pokazuje, jak wyparta świadomość naszych pogańsko-słowiańskich korzeni naznacza polską literaturę i tożsamość. Zajmuje się też sytuacjami, gdy słowiański mit grzęźnie w panslawistycznych lub nacjonalistyczno-faszystowskich pułapkach.

Autorka tworzy nową, alternatywną opowieść o polskiej historii, literaturze i wyobraźni. Uświadamia nam, jak mocno tkwimy w zamkniętym kręgu niższości i wyższości, który przeradza się w narodową figurę totalnej niemożności i wiecznej szarpaniny między Wschodem a Zachodem.

Maria Janion, historyczka literatury, idei i wyobraźni, wybitna znawczyni polskiego i europejskiego romantyzmu, charyzmatyczna nauczycielka akademicka. W myśl swej słynnej dewizy odnawiania znaczeń oraz założeń krytyki fantazmatycznej nieustannie przekracza tradycyjne ramy opisu polskiej literatury i tożsamości, podążając nieprzetartymi, własnymi, oryginalnymi szlakami badawczymi.

W ostatnich latach wydała między innymi "Do Europy tak, ale razem z naszymi umarłymi" (2000), "Żyjąc tracimy życie" (2001), "Wampir. Biografia symboliczna" (2002), "Prace wybrane" t. 1-5 (2000-2002).

[Wydawnictwo Literackie, 2006]