Dodany: 09.09.2020 16:44|Autor:

Książka: Blask
Rylski Eustachy
Notę wprowadził(a): jolietjakebluesOpiekun BiblioNETki

Opowieść o władzy, o manipulacji, o małości człowieka w skrajnych okolicznościach, ale też odradzaniu się, o tęsknocie za tytułowym blaskiem w świecie zdegenerowanym, brudnym, źle urządzonym. Ta historia biegnie na tyle daleko od naszej rzeczywistości, by się w nią nie zamieszać, i na tyle blisko, by ani na chwilę nie stracić jej z oczu. Świat "Blasku" może być za chwilę naszym światem. A może naszym światem już jest.

Kruche jest nasze istnienie i najczęściej byle jakie. Od trwogi do trwogi. Ale upływać może w mroku lub blasku. Obiecuję wam blask.

Eustachy Rylski - urodził się w 1944 r., prozaik, dramaturg i scenarzysta. Zadebiutował w 1984 roku dyptykiem powieściowym "Stankiewicz. Powrót". Autor powieści "Człowiek w cieniu", "Warunek", "Na Grobli", "Obok Julii"; tomów opowiadań "Tylko chłód", "Wyspa", "Szara lotka"; esejów "Po śniadaniu". Laureat kilku prestiżowych nagród literackich. Tłumaczony na wiele języków.

[Wielka Litera, 2018]

Użytkownik: reniferze 21.04.2021 20:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Opowieść o władzy, o mani... | jolietjakebluesOpiekun BiblioNETki
Generalnie nie mam nic przeciwko "political fiction", szczególnie z elementami antyutopijnymi. Ale przyznam, że przez kilkadziesiąt stron byłam tak przytłoczona tymi wielokrotnie złożonymi, barokowymi zdaniami, że umykała mi treść. Zanim przywykłam do stylu, z pewnością straciłam trochę sensu tej książki - i może dlatego stawiam tylko czwórkę.