Dodany: 11.09.2020 08:35|Autor: imarba

Opowieść o niezwykłym czasie...

Książkę tę czytałam już dwa razy, bo miałam okazję czytać ją w czytelniczym „proszku” czyli jeszcze przed wydaniem - toteż dobrze ją znam i dlatego mogę naprawdę z całego serca polecić.

Ta opowieść to historia w dużej mierze prawdziwa, leciutko tylko dopasowana do tła, całkiem dobrze zbeletryzowana i osadzona w świecie, który kiedyś istniał. Poznamy międzywojenny Oświęcim, historię nowatorskiego w tamtych czasach projektu motoryzacyjnego i ludzi z nim związanych.

Żywe miasto, żywi ludzie, ciekawe czasy. Właśnie te czasy i ta autentyczność opowieści, oraz, nie ukrywajmy miejsce, sprawiają, że człowiek wczuwa się w opowieść niejako osobiście jej doświadczając, bo przecież my, czytelnicy już WIEMY, to czego nie wiedzą oni…

Marzą, dążą, żyją nadziejami, które dla większości mogą być płonne, ale czy dla wszystkich?

Iwona Mejza pokazała przekrój społeczny, wiwisekcję serca miasta, które potem tak bardzo ucierpiało i - śmiem twierdzić - cierpi do dziś otoczone nimbem stereotypu, który często jest niesprawiedliwy.

Ta opowieść to doskonały początek sagi, która powinna zostać napisana, bo wierzcie mi: będziecie mieli pewien niezwykle przyjemny niedosyt po jej przeczytaniu; to historie ludzi, którzy w swojej zwyczajności (a czasami niezwykłości też) są prawdziwi, a ich losy wcale niecukierkowe.

O ile dzieje tej marki i samochodu jako takiego są w pewnym sensie opowieścią zakończoną, to historie ludzi dookoła tego wszystkiego, dookoła fabryki, kłębią się, skrzą, pulsują, jakby wołały o więcej.

Autorce udało się coś, co udaje się rzadko: z pozoru lokalna, niebyt znana i zapomniana już historia sprzed wieku odżyła. I okazuje się, że może zainteresować większość czytelników bo jest tu wszystko: interesujący watek obyczajowy, wyścigi samochodowe i emocje, pokazane bardzo zgrabnie tło społeczne, znani i bardzo znani ludzie, piękne kobiety, ognisty romans, zwykła miłość, i HISTORIA, ta przez duże "H", która zbiera się nawałnicą nad głowami niczego nie spodziewających się ludzi.

Zwykłe rodziny i wielki świat. Ludzie pracy i klasy wyższe. Naprawdę świetnie napisana.

Zainteresuje każdego, nawet jeżeli o takim samochodzie nigdy nie słyszał. No i powstał film, a to kusi...