Dodany: 28.09.2020 18:36|Autor: martynak

Książka: Spalona
Bates Laura

Ucieczka nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem

Recenzja oficjalna PWN
Recenzent: Martyna Kardyś

Nawet najmniejsza plotka potrafi namieszać w życiu prawie każdego człowieka. Szczególnie, gdy jest to informacja negatywna. Łatwo jest komuś przypiąć jakąś łatkę, nawet gdy nie ma to nic wspólnego z prawdą. O wiele trudniej jest się jej pozbyć, zwłaszcza, że wszechobecna technologia i media społecznościowe tego nie ułatwiają.

Anna razem z mamą przeprowadza się nagle, w przerwie międzysemestralnej, z Anglii do Szkocji. Tęskni za swoim dotychczasowym życiem, przyjaciółkami, wielkim miastem, starą szkołą. Nikt jednak nie zmienia swojego życia tak diametralnie bez żadnej przyczyny. Dziewczyna skrywa pewną tajemnicę i za wszelką cenę stara się, aby jej dawne życie nie wyszło na jaw. Nie jest to jednak tak proste, jak się jej wydaje.

“Spalona” to z pozoru historia o zwykłej nastolatce, która nagle musiała zmienić swoje dotychczasowe życie. Kryje się jednak za tym tragedia w życiu prywatnym i zniszczone życie towarzyskie. Wszystkie te tajemnice sprawiają, że książka jest jeszcze ciekawsza i chcemy je poznać. Interesujący wątek stanowi również historia Maggie, siedemnastowiecznej dziewczyny, o której Anna pisze wypracowanie. Ze względu na podejrzenia o uprawianie czarnej magii została ona skazana na śmierć.

W fabule nie brakuje jednak drobnych potknięć. Niektóre wydarzenia wydają się nie pasować do całości lub nie wykorzystano ich potencjału. Przykładem może być wątek Anny i Simona. Trochę przez przypadek podsłuchała ona jego rozmowę z ojcem. Chłopak zauważył ją pod domem, co skutkowało później kilkoma przytykami w kierunku dziewczyny. Później autorka jakby zapomniała o całej sprawie, a sama ta scena miała dobry potencjał na niezły zwrot akcji.

O ile Anna jest bardzo dobrze skonstruowaną bohaterką i możemy ją dokładnie poznać, gorzej jest z innymi osobami. Bardzo mało czasu poświęcono na matkę bohaterki, jej nowe przyjaciółki czy nowe zauroczenie. Postacie te mają istotny wpływ na fabułę, a dostajemy o nich jedynie strzępki informacji i musimy samodzielnie złożyć w całość. Przez to ciężko jest zrozumieć momentami akcję, ponieważ nie mamy bladego pojęcia, czym kierują się bohaterowie.

Książka Laury Bates należy do literatury młodzieżowej, więc ciężko mieć wobec niej wysokie oczekiwania. Historia Anny może jednak stanowić dobry przykład dla młodzieży. Udowadnia ona, że pomimo złych wyborów, kiedy nasze życie wydaje nam się walić, wszystko jeszcze może się zmienić. “Spalona” uświadamia czytelników, że to jak postrzegają nas inni, nie zawsze zależy od nas. Możemy jednak próbować zmienić swój wizerunek. Ważne jest, aby w życiu otaczać się prawdziwymi przyjaciółmi, a nie takimi na pokaz.

Propozycja Laury Bates może i ma kilka niedociągnięć, ale całkiem przyjemnie się ją czyta. Opisana historia jest interesująca i dodatkowo może wnieść coś do życia czytelnika. Warto przeczytać ją, chociażby dlatego, że możemy z niej dowiedzieć się nieco więcej na temat polowań na czarownice.

Ocena recenzenta: 4,5/6