Dodany: 08.10.2020 23:41|Autor:

Książka: E. E.
Tokarczuk Olga
Notę wprowadził(a): Pingwinek

Tajemnica ludzkiej osobowości. Odkrywanie sensu życia i świata. Powieść, która utorowała Oldze Tokarczuk uznanie czytelników i krytyki.

Wrocław, rok 1908. Piętnastoletnia Erna Eltzner, z pozoru nie wyróżniająca się niczym szczególnym córka niemieckiego fabrykanta, zaczyna przejawiać zdolności mediumiczne. Dziewczyna dojrzewa wraz ze swoim stuleciem - równie nieukształtowanym i zagadkowym jak ona. W dziwny sposób bardziej niż świat zmarłych odbija jednak świat żywych: lęki, pragnienia i tęsknoty ludzi żyjących podobnie jak my na przełomie epok.

"To, co sprawia, że jest »E.E.« jedną z najciekawszych książek, jakie ostatnio czytałem, i jedną z najlepszych powieści polskiej tak zwanej młodej prozy w ogóle, to coś, co trzeba określić nieuchronnie nieprecyzyjnym terminem »magii języka« czy »radości lektury«".

Andrzej Franaszek, "NaGłos"

"Tokarczuk zaspokaja głód opowieści".

Piotr Śliwiński, "Res Publica Nowa"

"»E.E.« to wielka metafora dorastania, trudnego, tajemniczego, pełnego dramatycznych napięć procesu »przepoczwarzania się« »brzydkiego kaczątka« w kobietę i wychodzenia z dziewczęcej niedorosłości w świat autonomii psychicznej człowieka dojrzałego".

Marek Nalepa, "Fraza"

Olga Tokarczuk - laureatka Literackiej Nagrody Nobla, ceniona na świecie i wielokrotnie nagradzana polska pisarka. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad trzydzieści języków. Za wydanie "Biegunów" w języku angielskim otrzymała wraz z tłumaczką Jennifer Croft Międzynarodową Nagrodę Bookera 2018. Dwukrotnie uhonorowana Nagrodą Literacką Nike za powieści "Bieguni" (2008) i "Księgi Jakubowe" (2015). Wśród wielu prestiżowych nagród w jej dorobku znajdują się m.in. Brücke Berlin-Preis, słoweńska Nagroda Literacka Europy Środkowej Vilenica oraz Międzynarodowa Nagroda Literacka Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie.

[Wydawnictwo Literackie, 2019]